Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Ακόμα ένα ντέρμπι ΠαναθηναϊκόςΟλυμπιακός, συγκεκριμένα το 7ο φετινό, πραγματοποιείται σήμερα (15/5, 15:00) στο “Π. Γιαννακόπουλος”.

“Πράσινες” και “ερυθρόλευκες” διασταυρώνουν τα… ξίφη τους για 4η φορά στους τελικούς της Α1 Γυναικών, με το σκορ να γράφει 3-2 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, η οποία θυμίζουμε ότι είχε επικρατήσει στα δύο ντέρμπι της κανονικής περιόδου (και στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας).

Ο Παναθηναϊκός “έσβησε” το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού με 2-0, δηλαδή ισοφάρισε 2-2, προτού οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς αντιδράσουν με το εμφατικό 87-54 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ την περασμένη Τετάρτη.

Το κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας αναμένεται να συγκεντρώσει πολλούς φιλάθλους των “πρασίνων”, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να ωθήσουν την ομάδα τους σε νέα ισοφάριση της “παρτίδας”, προκειμένου η σειρά να πάρει παράταση για το τελευταίο παιχνίδι, την Τετάρτη (18/5).

Σε περίπτωση νίκη του σήμερα, ο Ολυμπιακός κατακτά το Πρωτάθλημα.

“Προετοιμαζόμαστε όπως πάντα, για τη νίκη. Η ομάδα είχε μία μέρα ξεκούρασης μετά τη νίκη στον τρίτο τελικό και μετά επέστρεψε στη δουλειά, καθώς πρέπει να βγάλουμε στον αγωνιστικό χώρο όλα τα καλά που κάναμε στον προηγούμενο αγώνα.

Θέλουμε να διορθώσουμε κάποιες μικρές λεπτομέρειες, γιατί σε αυτά τα ματς βοηθούν πολύ τα… μικρά πράγματα”, είπε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Μάρτινς Ζίμπαρτς.

Η Κριστίν Βίτολα, από την πλευρά της, προσέθεσε: “Η σειρά των τελικών είναι δυνατή, απέναντι σε δύο πολύ καλές ομάδες, για αυτό γνωρίζουμε ότι τίποτα δεν θα μας δοθεί εύκολα και χωρίς να παλέψουμε.

Είναι σημαντικό, να κοιτάξουμε κάποιες λεπτομέρειες και να είμαστε έτοιμοι για μάχη, ώστε να ολοκληρώσουμε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο”.

Διαιτητές/κομισάριοι του Game 4 θα είναι οι: Κορομηλάς-Τσολάκος-Κατραχούρας (Μωϋσιάδης, Κυρτάτας)

O  αγώνας μεταδίδεται από το κανάλι του SDNA στο Youtube.