ΨΥΧΙΚΟ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ

Το Ψυχικό επικράτησε 76-59 του Πανερυθραϊκού και κατέλαβε τη 2η θέση της κανονικής περιόδου της Α2 Ανδρών.

Τρίτωνας, Χαρίλαος Τρικούπης και Ελευθερούπολη ακολουθούν κατά σειρά μέχρι την 5η θέση.

Τι γίνεται στα playoffs

Στα playoffs συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 2-5 στην κανονική περίοδο.

Στην πρώτη φάση των playoffs η δεύτερη ομάδα της κατάταξης αντιμετωπίζει την πέμπτη και η τρίτη την τέταρτη αντίστοιχα σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.

Οι ομάδες που κατετάγησαν στη δεύτερη και την τρίτη θέση φιλοξενούν το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα τους.

Τα ζευγάρια:

Ψυχικό-Ελευθερούπολη (1-1)

Τρίτων-Χαρίλαος Τρικούπης (1-1)

Οι δύο νικήτριες των παραπάνω σειρών θα αναμετρηθούν στην δεύτερη φάση των playoffs αντίστοιχα σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου και με την ομάδα που κατετάγη ψηλότερα να φιλοξενεί το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα της.

Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κερδίσει την άνοδο στην Α1 Κατηγορία, μετά την Καρδίτσα που ως πρωταθλήτρια εξασφάλισε απευθείας τον προβιβασμό της.

 

Τι γίνεται στα playouts

Στα playouts συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 10-13 της κανονικής περιόδου.

Η 10η ομάδα της κατάταξης αντιμετωπίζει την 13η και η 11η την 12η σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου και με τις ομάδες που κατετάγησαν στη 10η και 11η θέση να φιλοξενούν το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα τους.

Οι νικητές των δύο σειρών παραμένουν στην Α2 Εθνική Κατηγορία, ενώ οι ηττημένοι υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική Κατηγορία.

Τα ζευγάρια

Καβάλα-Παγκράτι 1-1

Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας 1-1

Στη Β’ Εθνική Κατηγορία υποβιβάζονται Οίαξ Ναυπλίου και Δάφνη Δαφνίου που κατέλαβαν τις δύο τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

 

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 61-60

Αμύντας-Αγρίνιο 115-72

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός 76-59

Καβάλα-Παγκράτι 89-96 (σε δύο παρατάσεις)

Ελευθερούπολη-Φίλιππος Βέροιας 70-60

Χαρίλαος Τρικούπης-Δάφνη Δαφνίου 105-57

Οίακας Ναυπλίου-Μαρούσι 69-135

Ρεπό: Τρίτωνας

 

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 61-60

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Νάστος-Ρίζος (Πολιτόπουλος)

Δεκάλεπτα: 22-6, 44-22, 55-40, 61-60

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (1), Μίτροβιτς 9 (1), Καλογερίας 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 8, Μιχαλούτσος 3, Τάταρης 6, Μαστόρος 3 (1), Νάνος.

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 6, Τσιλούλης 5, Καρράς 1, Κακλαμάνος 2, Σπυριδονίδης 8 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 11, Τσούκας, Αλεξιάδης 2, Καραγεωργίου, Βεργίνης 19 (3), Πεφάνης.

Αμύντας-Αγρίνιο 115-72

Διαιτητές: Καρπάνος-Χριστινάκης-Κανελλόπουλος (Ζώης)

Δεκάλεπτα: 35-23, 61-39, 91-53, 115-72

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 3 (1), Ζούπας 16 (4), Τοπάλι 13 (1), Σιούντρης 9 (1), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 10 (2), Γιούση 8, Γκάτζο 6, Μπέλη 10, Βύρλας 8, Κανονίδης 27 (4).

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσούκας 17 (5), Μήτσου 17 (3), Κυριλής 4, Κόκκιος 8 (2), Μπαλός 15, Νικολαΐδης 11 (3).

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός 76-59

Διαιτητές: Θεονάς-Ζιώγας-Μαρτινάκος (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 18-19, 38-29, 51-45, 76-59

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 12 (3), Πολυτάρχου 9 (1), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 6 (2), Ρίκετς 1, Αθανασούλας 16 (4), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης 6, Ιορδάνου 11 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης 3 (1), Κοντούδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Καλλιανιώτης 13 (3), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 4, Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 7 (2), Καμπουρίδης 7 (1), Τσάμης 4, Σταματογιάννης 10, Ευστρατίου 6.

Καβάλα-Παγκράτι 89-96 (μετά από δύο παρατάσεις)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Μπακάλης-Ξέρας (Στουπίδης)

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-37, 49-44, 67-67, (α’ πρτ.) 76-76, 89-96

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 22 (5), Αμπατζάς 21 (3), Καψαλός5 (1), Πιεβάλιτσα, Ζαρκαδούλας 16 (2), Ράπτης 4, Δρόσος 6, Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 12.

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 16 (2), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 31 (7), Δ. Τσουργιάννης 9 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 20 (2), Α. Τσουργιάννης 17.

Ελευθερούπολη-Φίλιππος Βέροιας 70-60

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Κατωτικίδης-Δέλλας (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 21-14, 45-31, 60-48, 70-60

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14 (2), Ναούμης 16 (4), Γοργόνης 7 (1), Στάθης 3 (1), Σκουλίδας 17 (3), Σταμπουλής 4, Π. Ερμείδης, Πάτρας 8, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 1.

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 6 (2), Ελευθεριάδης 9, Πουλιανίτης 9 (1), Κοθράς 2, Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 2, Ιατρίδης 16 (2), Πιλκούδης 6.

Χαρίλαος Τρικούπης-Δάφνη Δαφνίου 105-57

Διαιτητές: Καρακάσης-Λιότσιος-Ασημακάκη (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 31-11, 53-22, 79-36, 105-57

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 11 (1), Βλάσιος 2, Παπαδιονυσίου 10 (2), Καζάνας 1, Λιάπης 16 (4), Λεγκίκας 14 (4), Τσαπατώρης 13 (2), Παγούρας 3 (1), Αλίχοντζιτς 23, Στράτος, Σοκ 5 (1), Σαχπατζίδης 7.

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 10 (1), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 9, Μπήλιος 15 (1), Κυρίμης, Ρερρές 2, Εξηνταβελώνης 5 (1), Κολλίγρης 2, Κολτσίδας 2, Γιαννακόπουλος, Σταϊκόπουλος 2, Κυρίτσης, Σούμαν 10.

Οίαξ Ναυπλίου-Μαρούσι 69-135

Διαιτητές: Στρέμπας-Γρίβα-Κιουλάφας (Μαυραντζάς)

Δεκάλεπτα: 18-49, 31-83, 48-114, 69-135

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 27 (3), Μιχόπουλος 5 (1), Τσάκος 2, Τουρλής 2, Παραράς 2, Νικολακόπουλος, Σκλήκας 2, Λαλέζας 4, Τσαγδής 4, Χαϊδάς 11 (3), Λιάκος 6, Χάχαλος 4.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 11 (3), Δόξας 23 (1), Στασινός 29 (7), Παπαγιάννης 4, Ξυδάς 12 (2), Ξύδης 10 (2), Προίσκος 17 (5), Μαργέλης 18 (2), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Αρνόκουρος 8.

 

Βαθμολογία

1. Καρδίτσα 50 (23-4)

2. Ψυχικό 49 (21-7)

3. Τρίτων 48 (20-8)

4. Χαρίλαος Τρικούπης 48 (20-8)

5. Ελευθερούπολη 47 (19-9)

6. Κόροιβος Αμαλιάδας 45 (17-11)

7. Πανερυθραϊκός 44 (16-12)

8. Αμύντας 43 (15-13)

9. Μαρούσι 42 (14-14)

10. Καβάλα 41 (13-15)

11. Αγρίνιο 39 (11-17)

12. Φίλιππος Βέροιας 38 (10-18)

13. Παγκράτι 36 (8-20)

14. Οίαξ Ναυπλίου 29 (1-27)

15. Δάφνη Δαφνίου 28 (1-26)

*Για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου εκκρεμεί η αναμέτρηση Καρδίτσα-Δάφνη Δαφνίου, που θα διεξαχθεί το Σάββατο (14/5) στις 15:00.

 

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Α2 Ανδρών: Ορίστηκε το Σάββατο ο αγώνας Καρδίτσα-Δάφνη Δαφνίου

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα, πρόγραμμα και βαθμολογία της περιόδου 2021/22

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.