Μια τριάδα που ήταν… αχτύπητη, οδήγησε το απόγευμα του Σαββάτου τον Ιωνικό Νίκαιας Affidea σε εκτός έδρας νίκη με 77-72 επί του Άρη στο Nick Galis Hall, προκαλώντας έντονο προβληματισμό στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (24π.), ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (16π.-8 ριμπ.) και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (14π., 7 ριμπ., 3 ασσ., 3κλ.) ήταν οι πυλώνες που οδήγησαν την ομάδα του Νίκου Βετούλα στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην EKO Basket League!

Το ματς ήταν συναρπαστικό από την ατχή, με πολλές διακυμάνσεις και κυρίως εναλλαγές στο σκορ. Ο Άρης βρήκε ώθηση από την έδρα και με τον Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει 7 πόντους πήρε προβάδισμα με 12-7. Ο Ιωνικός στηρίχτηκε στους Αμερικανούς γκαρντ του, Μπαρτ και Λόρενς και προσπέρασε 24-21 στο δεκάλεπτο.

allstarbasket.grΜε τις διεισδύσεις τους δε, έφτασε στπ +6, 23-29 μετά από 1:43 στο Β’ δεκάλεπτο.

Εκεί όμως μίλησε ο Γκάρι Τάλτον. Μολονότι εδώ και δύο εβδομάδες είναι υπ’ ατομόν από τον Άρη, ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 8 πόντους του Άρη στο 15-3 που έκανε για να προηγηθεί 38-32!

ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδωσε πνοή στη ρακέτα του Ιωνικού που προσπέρασε 42-43, πριν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με 44-43 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στη Γ΄ περίοδο με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει μια διαφορά. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τον Στιβ Μπαρτ ήταν τα στηρίγματα για τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, ο Φλιώνης τράβηξε περισσότερο στον Άρη, οι ψηλοί του οποίου άρχισαν να κουράζονται να να μειώνεται αισθητά η δράση τους, ενώ Σλαφτσάκης και Μιλόσεβιτς φορτώθηκαν με φάουλ.

allstarbasket.grΟ Ιωνικός προσπέρασε 61-60 στο 30:00 με την αγωνία να κορυφώνεται, ωστόσο η κόπωση των παικτών του Άρη, που είχε μικρότερο βάθος, ελλείψει και των Μποχωρίδη-Μόρις, στοίχησε στους γηπεδούχους.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε 5 πόντους και με το τρίποντο του Μπατή, συνέθεσαν ένα επιμέρους σκορ 9-2 με το οποίο άρχισε η ομάδα του Νίκου Βετούλα την τελευταία περίοδο.

Ο Άρης έμεινε ουσιαστικά με δύο πόντους σε πέντε λεπτά, καθώς σκόραρε ξανά με 4:36 για το τέλος. Όμως ο Μπαρτ, είχε την παγκέτα του Ιωνικού και με συνεχόμενες προσωπικές ενέργειες συντηρούσε το προβάδισμα των νεοφώτιστων που έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 77-72.

allstarbasket.grΟ Άρης βυθισμένος σε προβληματισμό, είναι προ εξελίξεων, πλήρωσε την απουσία βάθους στον πάγκο, τουλάχιστον συγκριτικά με τον πιο πλήρη Ιωνικό και προφανώς επίκεινται αλλαγές…

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77