Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας σημείωσε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Κολοσσό H Hotels, με 81-80, το μεσημέρι του Σαββάτου (19/10), στο “Δημ. Τόφαλος” για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα από τους φιλοξενούμενους και κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων (21-17), αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός αντέδρασε και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ πήρε εκείνος τα ηνία της αναμέτρησης.

Έτσι, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη από τη δεύτερη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ με 31-32 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά υπέρ της στο +6 (39-45).

Κολοσσός

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός, ο οποίος διατηρούσε το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει με μία διαφορά ασφαλείας από την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο Προμηθέας Πάτρας έμεινε αρκετά κοντά στον Κολοσσό και στην τέταρτη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ (69-68) με τρίποντο του Κρις Μπαμπ (22 π.) και από εκεί έχτισε ένα σημαντικό προβάδισμα.

Προμηθέας

Ο Κολοσσός μπόρεσε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον (10 π.) μείωσε σε 81-80 στην εκπνοή, αν και νωρίτερα βιάστηκε νε εκδηλώσει επίθεση με τρίποντο, που ήταν άστοχο και η ομάδα του Λυκογιάννη έχασε την ευκαιρία να φύγει με ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα!

Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντόνοβαν Τζάκσον με 22.

Ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-1, ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80