Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη νίκη (82-72) επί της Λιμόζ, για την 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League στο άδειο (λόγω τιμωρίας) κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκανε σημαντικό βήμα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Οι «κιτρινόμαυροι» πλέον έχουν δυο νίκες σε τρια παιχνίδια και είναι κοντά στην υλοποίηση του στόχου της πρόκρισης στους «8» του θεσμού απέναντι στους Γάλλους που ξεκίνησαν πολύ καλά, αλλά μετρούν πλέον τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Καταπληκτική εμφάνιση για την ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Ακίλ Μίτσελ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και οι Αϊζάια Μάιλς (20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ), Κένι Ουίλιαμς (13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ), Γιάνις Στρέλνιεκς (10 πόντους, 5 ασίστ).

Από την Γαλλική ομάδα ο Τζαβόν Γκρέιβς είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και οι Κένεθ Κάντζι, Λούκας Ουγκόλιν 12 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Λιμόζ πήγε να πιάσει στον… ύπνο την ελληνική ομάδα και το πέτυχε (4-12 στο 3.30’’ και 14-25 στο 10’). Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύονταν να σκοράρουν απέναντι στην πιεστική άμυνα των Γάλλων. Οι «Λιμουζό» με συνεχόμενα τρίποντα «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +18 (21-39 στο 14.30’’) με τους Γκρέιβς, Κάντζι και Ουγκόλιν να σκοράρουν από τα 6.75.
Η ΑΕΚ σταδικά ανέβασε την πίεση της και μετέφερε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, όπου ο Ακίλ Μίτσελ ήταν καταπληκτικός. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν κυρίαρχος στο «ζωγραφιστό» και με την βοήθεια των Στρέλνιεκς, Μάιλς μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά.

Μάλιστα, με καλάθι του Γιάνις Στρέλνιεκς η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο -7 (35-42, στο 20’).
Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μια απόσταση από την ελληνική ομάδα και στην τρίτη περίοδο (47-54 στο 26’ και 48-57 στο 27’). Οι Μάιλς, Ουίλιαμς και Μίτσελ σκόραραν για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη και μπόρεσαν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά (59-65 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου, δείχνοντας ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Και το πέτυχαν στο τελευταίο 10λεπτο όπου πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 23-7 και έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 69-68 (στο 35’) και έκτοτε δεν έχασαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72.