Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο play-in του  Basketball Champions League έμεινε η ΑΕΚ που νίκησε το βράδι της Δευτέρας με 88-79 τη λετονική Ρίγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ήταν η πρώτη νίκη για την ελληνική ομάδα στον στον Δ’ όμιλο του  Basketball Champions League, έπειτα από τρεις ήττες, αλλά μολονότι δεν κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στη Ρίγα (76-92) η ΑΕΚ έχει πιθανότητες να περάσει ως τρίτη, ενδεχομένως δε, και ως δεύτερη υπό πολλές προϋποθέσεις, βέβαια και με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της Α’ φάσης.

Ο Κίνο Κολόμ (26π.) και ο Ίαν Χάμερ (17π.) ήταν οι πυλώνες του παιχνιδιού της ομάδας του Στέφανου Δέδα, μαζί φυσικά, με τα ψυχικά αποθέματα που έβγαλαν όλοι, σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, με αναποδιές, την περιπέτεια του Γέλοβατς, με τραυματισμούς, απουσίες κι αδυναμία ενίσχυσης.

H AEK βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, όταν από το αρχικό υπέρ της 10-7, η Ρίγα ξέφυγε 10-17 και 14-23 με 12 πόντους, από 4 τρίποντα του Ζόρικς.

Όμως η ελληνική ομάδα απάντησε άμεσα κι ισοφάρισε στο δεκάλεπτο (25-25).

Μάλιστα άλλαξε συμπεριφορά στη β’ περίοδο, έδωσε έμφαση στην άμυνα, έβαλε πίεση, Χάμοντς και Ζόρικς που είχαν 21/25 της Ρίγα στην Α’ περίοδο δεν πέτυχαν πόντο στη β’ περίοδο και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 40-37.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκρίφιν στα τέλη της β΄ περιόδου:

Το β’ δεκάλεπτο άρχισε με νέο απρόοπτο για την ΑΕΚ, καθώς τραυματίστηκε ο 18άχρονος Μιχάλης Καρλής κι αποχώρησε υποβασταζόμενος. Η πρώτη εκτίμηση, κάνει λόγο για διάστρεμμα.

Η αγωνία κορυφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ΑΕΚ έχασε και τον Ανγκόλα, αυτή τη φορά με δεύτερη τεχνική ποινή και μάλιστα για floping σε φάση που ζήτησε φάουλ σε σουτ τριών πόντων.

Οι λιγοστοί φίλοι της ΑΕΚ που ήταν στις εξέδρες εξαγριώθηκαν με τις διαιτητικές αποφάσεις, αφού αμέσως νωρίτερα, αντίστοιχα είχε κερδίσει το φάουλ για τρεις βολές ο Ζόρικς, από τον Μαυροειδή ενώ υπήρξε ένταση και μεταξύ των παικτών.

Δείτε τι ακριβώς συνέβη:

Η ΑΕΚ έβγαλε μαχητικότητα, ψυχή, προσπάθησε να παίξει όσο το δυνατόν πιο μυαλωμένα και μπήκε στην τελικη ευθεία μετά το 58-58 του 30΄ με τον Κίνο Κολόμ να ‘χει ξεκάθαρα τον ηγετικό της ρόλο.

www.allstarbasket.grΟ Ισπανός δικαίωσε την απόφαση της ομάδας του, την κράτησε όρθια στα δύσκολα (62-66) γράφοντας με τρίποντο το 71-67. Η ΑΕΚ έφτασε στο +5, 73-68, όμως η Ρίγα απάντησε με τους Ζόρικς-Ράιλι για να προσπεράσει 74-75 με 3:20 για τη λήξη.

Τα μεγάλα σουτ, πρώτα του Παππά και μετά του Κολόμ, σφράγισαν την επικράτηση της ΑΕΚ στο τελευταίο δίλεπτο! Έτσι όπως εξελίχθηκε μάλιστα το φινάλε, με ένα λεπτό αγώνα ακόμα, η ΑΕΚ ίσως μπορούσε να κυνηγήσει και το +16!

Δείτε τα καθοριστικά σουτ των Παππά-Κολόμ:

Ο Μαυροειδής κατέθεσε και την ψυχή του για 18:54 συμμετοχής με 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 5 πόντους, ο Παππάς τελείωσε με 9 πόντους-4 ασίστ.

Στους δύο τελευταίους της αγώνες, η ΑΕΚ υποδέχεται τη Φάλκο Σομπατέλι και τελειώνει εκτός έδρας στο Τρεβίζο.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79

Πριν από την την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη, η οποία  έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 46 ετών.