Αν και έπαιξε με τη φωτιά στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός νίκησε με 87-80 τον Κολοσσό Ρόδου και στον ημιτελικό του Σαββάτου (18/2, 19:15) θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Από το άνετο +22 των “πράσινων” έως τα 30′ (71-49), ο Κολοσσός μείωσε έως τους 4 πόντους στο τέλος (82-78) με ηγέτη τον Μάικ Ντίξον, αλλά ο Παναθηναϊκός, απέφυγε το “εμφραγμα” στον προημιτελικό του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, που θα έχει πλέον, ημιτελικό των “αιωνίων”, ενώ ο πρώτος, θα είναι μεταξύ Περιστερίου-ΑΕΚ.

Για 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήγε στοχευμένα μέσα στη ρακέτα του αντιπάλου, είχε πολύ πιο ποιοτικούς παίκτες, πολύ μεγαλύτερο βάθος και παίζοντας με σοβαρότητα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης έμοιαζε κυρίαρχος απέναντι στον Κολοσσό.

Στα τελευταία δέκα λεπτά όμως, έβγαλε όλες τις αδυναμίες που έχει δείξει στη σεζόν, δέχτηκε 31 πόντους (!) ο Κολοσσός πίστεψε, μείωσε, απείλησε κι έδωσε ένα καλό μάθημα στον “μεγάλο” του αντίπαλο, δυσκολεύοντάς τον, για τρίτη φορά στη σεζόν!

-Ο Μάικ Ντίξον πέτυχε 16 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα της Ρόδου, 16 είχε ο Σταρκς, 12 ο Μορέιρα και 10 ο Κόφι.

-Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε 16 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ο Πάρις Λι 15 με το καθοριστικό καλάθι στα 22” για το 85-78, 14 πέτυχε ο Μπέικον, 13 είχε ο Γκουντάιτις και 11 ο Γουίλιαμς.

Με 12-0 σερί άρχισε τον προημιτελικό ο Παναθηναϊκός σε 3:43 αγώνα κι εμφανή προσπάθεια να μεταφέρει την μπάλα στη ρακέτα του Κολοσσού που έχει λιγότερες λύσεις.

Με την ευστοχία του Γκουντάιτις στις βολές και την ενέργεια του Πάρις Λι, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έκλεισε πολύ καλά την πρώτη περίοδο, με προβάδισμα 17 πόντων, 27-10.

Σύντομα στη β’ περίοδο οι “πράσινοι” έστειλαν τη διαφορά άνω των 20 πόντων (37-16) και στη μέγιστη τιμή της (+25) με το 41-16 στο 14:40, χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, πότε με ψηλούς, πότε με drive περιφερειακών.

Μετά τον Μορέιρα χρεώθηκε με τρία φάουλ για τον Κολοσσό ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Οπότε αναγκαστικά, ο προπονητής του Ηλίας Παπαθεοδώρου πήγε σε πιο κοντά σχήματα.

Αυτό όμως απέφερε καρπούς για την ομάδα του, καθώς άρχισε να πιέζει στην μπάλα και να οδηγεί σε κάποια λάθη τον Παναθηναϊκό.

allstarbasket.grΑυτά έφεραν κάποια εύκολα καλάθια του Κολοσσού που μείωσε στο 49-33 με 9 πόντους του Σταρκς σε αυτό το διάστημα, πριν ο Μαντζούκας γράψει από τα 6,75μ. το 52-33, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός στάθηκε αξιοπρεπώς στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπάθησε να κοντράρει τα μεγαλύτερα και πιο δυνατά κορμιά των αντιπάλων του, βρήκε σκορ, από Μορέιρα κι έβαλε πάλι τον Ντίξον στο παιχνίδι, για να μειώσει στους 14, 59-45.

Η δημιουργία του Μπέικον όμως, με κύριο αποδέκτη τον Παπαγιάννη, έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πάει σε 7-0 σερί για το 66-45 λίγο πριν ολοκληρωθούν τα 30′.

Ο Κολοσσός άρχισε με 6-0 την τελευταία περίοδο, μειώνοντας στο 71-55 “υπενθυμίζοντας” ότι θα χτυπήσει τυχόν χαλαρότητα κι ειδικά με τους Αμερικανούς του από την περίμετρο.

allstarbasket.grΠροσπάθησε με την άμυνά του, παίζοντας σχεδόν σταθερά με πέντε ξένους και “χτύπησε το καμπανάκι” στον Παναθηναϊκό όταν με 4:30 για την ολοκλήρωση του αγώνα, μείωσε στους 11, 77-66, μετά από κλέψιμο και καλάθι του πολύ δραστήριου στο δεύτερο ημίχρονο Μάικ Ντίξον.

Παρά τα δύο απανωτά τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε την ηρεμία του, κι ενώ ο Κολοσσός είχε ανεβάσει την αυτοπεποίθησή του και με τους Ντίξον-Μορέιρα, έφτασε στο 77-70 και λίγο αργότερα, μείωσε στους 6, 79-73 κι ενώ απέμεναν 2:33 στο χρονόμετρο.

Το επιμέρους σκορ στα 8 λεπτά της τελευταίας περιόδου, ήταν 24-8 για τον Κολοσσό!

Με καλάθι του Σταρκς, ο Κολοσσός πλησίασε ακόμα πιο κοντά, στους 4, για το 82-78, όμως το επιθετικό ριμπάουντ από μια χαμένη βολή του Γκουντάιτις και το σουτ του Λι στα 22”, έδωσαν “ασφάλεια” 7 πόντων στην ομάδα του Ράντονιτς, 85-78, πριν από το τελικό 87-80.

Tα δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80

Τα photo clicks του Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου (gallery)

Παναθηναϊκός: Με Γουόλτερς, αλλά χωρίς Τόμας-Γκριγκόνις στο Κύπελλο

Για συμφωνία Παναθηναϊκού-Ποτσέκο γράφουν οι Ιταλοί!