Προμηθέας Πάτρας-Στρασμπούρ

Το προτελευταίο βήμα πρόκρισης στους “16” του Basketball Champions League έκανε το βράδυ της Τρίτης ο Προμηθέας Πάτρας που νίκησε στο “Δ.Τόφαλος” τη γαλλική Στρασμπούρ με 77-64 καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο αγώνα (78-83)

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά που έχανε στο πρώτο μισό, γύρισε τον αγώνα από την άμυνά της, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τη γαλλική ομάδα και με την “έκρηξη” πρώτα του Μέιερ και του Έλις και μετά του Μπράουν, έχτισε σημαντική διαφορά που την κράτησε έως το τέλος.

Η ομάδα του Βινσέντ Κολέ είχε πολύ καλά ποσοστά από κοντά στο πρώτο ημίχρονο, αφού κι η άμυνα των Πατρινών της το επέτρεψε με αποκορύφωμα τα 5/5 δίποντα του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς.

Ο Προμηθέας προσπέρασε πρώτη φορά λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, 39-38, αλλά δέχτηκε καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να πάει με 39-41 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η άμυνα του Προμηθέα ανέβασε την έντασή της, ο Γκίκας βρισκόταν… παντού και σιγά-σιγά βγήκαν και οι Αμερικανοί μπροστά για να πάρουν την ομάδα στις πλάτες του. Πρώτα ο Τόνι Μέιερ με κολλητά τρίποντα, μετά ο Έλις με τρία συνεχόμενα καρφώματα και την ελληνική ομάδα να μετατρέπει το εις βάρος της 42-44 σε 53-44 σε διάστημα πέντε λεπτών.

Σερί που σχεδόν επαναλήφθηκε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όταν το 55-51 του 30:00, έγινε 65-51 με 10-0 σερί από επτά συνεχόμενους πόντους του… ιπτάμενου Ρίον Μπράουν που μάς χάρισε τις δύο καλύτερες φάσεις της βραδιάς με ασύλληπτα καρφώματα!

Δείτε ΕΔΩ το πρώτο.

Το νερό είχε μπει στο “αυλάκι” για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που με τα αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ ανανέωσε επιθέσεις, ροκάνισε το χρόνο, γιατί την ενδιέφερε η διαφορά και το φινάλε τη βρήκε θριαμβεύτρια με 77-64.

Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, ο Προμηθέας Πάτρας παίζει πρώτα με την Νεπτούνας στην Πάτρα (30/01) και τελειώνει στις 6 Φεβρουαρίου με τον εκτός έδρας αγώνα του εναντίον της Βίρτους Μπολόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64

Κλικάρετε τα στατιστικά των ομάδων για να τα ανοίξετε.