Η Γκραν Κανάρια άλλαξε προπονητή και εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο Μιλάνο αφού νίκησε την Αρμάνι με 94-86 κι έκανε την τέταρτη νίκη της στη Euroleague, το βράδυ της Πέμπτης (06/12).

Υπό τις οδηγίες του Βίκτορ Γκαρσία, αφού ο Σάλβα Μαλδονάδο απολύθηκε έπειτα από το κακό ξεκίνημα της “ΓκράνΚα” σε Euroleague (3-7) και Liga Endesa (επίσης 3-7), οι παίκτες της ισπανικής ομάδας έδειξαν μεγάλο κίνητρο!

Οι δύο ομάδες  είχαν πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση από την αρχή, δίχως όμως να δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις αμυντικές τους επιδόσεις.

Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παραγωγική με το επιμέρους 22-20 να μας δείχνει ότι το σκορ θα ανέβει ψηλά. Στη συνέχεια, η Κανάρια πίεσε ψηλά σε πολλές περιπτώσεις, αναγκάζοντας τους παίκτες της Αρμάνι να κάνουν συνεχόμενα λάθη.

Οι Ισπανοί έκαναν μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση και πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο (40-48). Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι με την έναρξη της Γ’ περιόδου προσπάθησε να εξισορροπήσει το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά. Ο Μάικ Τζέιμς ηγήθηκε της συγκεκριμένης προσπάθειας, βάζοντας κάποια καθοριστικά σουτ.

Στη τελευταία περίοδο, η Κανάρια διατήρησε το προβάδισμά της, έκανε ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, με έξυπνο παιχνίδι και σκληρή άμυνα και στο τέλος επικράτησε με σχετική άνεση των Ιταλών με 94-86.

Δύο στατιστικά ξεχώρισαν στο παιχνίδι, οι 36 βολές που εκτέλεσε η Αρμάνι, και το 65% στα δίποντα της Κανάρια. Κορυφαίος για την Αρμάνι ήταν ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ για τη Κανάρια ξεχώρισε ο Μάρκους Έρικσον με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-48, 63-71, 86-94

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντελα Βάλε, Τζέιμς 26 (3/11 τριπ., 8 ασ), Μίτσοβ 6 (2/6 τριπ.), Γκουντάιτις 16 (17 ριμπ.), Μπέρτανς 11 (2), Ταρζέφσκι 3, Κουζμίνσκας 5 (1), Τσιντσιαρίνι 10 (1), Μπερνς, Μπρουκς 9 (1), Τζέρελς.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Όλιβερ 7 (1 τριπ., 6 ασ.), Έρικσον 17 (3/5 τριπ.), Μπάλβιν 10, Μπάεζ 6, Πάσετσνικς 9, Παουλί 9 (4 ασ.), Ραμπασέδα 4, Έβανς 8 (2), Στρόμπερι 2, Τιλί 12 (6 ριμπ.), Ραντίτσεβιτς 10.