Μπάγερν

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς νίκησε με σχετική ευκολία τη Χίμκι Μόσχας, με 72-65 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Μπάγερν Μονάχου να παίζει καλύτερα και να παίρνει διαφορά της τάξεως των 6 πόντων (14-8), νωρίς στην πρώτη περίοδο.

Ωστόσο, η Χίμκι αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο στο 16-16.

Πάντως, το παιχνίδι συνεχίστηκε να μην μας προσφέρει κάτι το σπουδαίο, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη βάση στην άμυνα.

Το ημίχρονο βρήκε την Μπάγερν Μονάχου να είναι μπροστά με 3 (31-28) και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ψάχνει τρόπο να βρει σκορ, σε έναν ακόμη αγώνα που δεν έπαιξε ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος έχει σπάσει το δάχτυλό του.

Η συνέχει ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς μπόρεσαν και πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (43-32), στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η Χίμκι και πάλι όμως έδειξε ότι έχει σφυγμό και μείωσε στους 3 (47-44) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 για τους Βαυαρούς (54-50).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε την ύστατη προσπάθειά της για να κυνηγήσει μέχρι τέλους τον αγώνα.

Με τρίποντο του Μάλκολμ Τόμας η Χίμκι πλησίασε στο -1 (54-53), αλλά η Μπάγερν Μονάχου με ένα σερί 5-0 πήρε και πάλι το παιχνίδι στα χέρια της.

Τελικά, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήρε τη σημαντική νίκη με 72-65 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-6, ενώ η Χίμκι υποχώρησε στο 4-7.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 13 πόντους.

Για τη Χίμκι Μόσχας κορυφαίοι ήταν οι Τζόρνταν Μίκι και Τσαρλς Τζένκινς με 12 πόντους έκαστος. Θετική ήταν και η παρουσία των Στέφαν Μάρκοβιτς και Μαλκολμ Τόμας με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-28, 54-50, 72-65

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 3, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 2, Ραντόσεβιτς 6, Λούτσιτς 13 (1), Λο 9 (1), Ντζέντοβιτς 14 (1), Γιόβιτς 9 (1), Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 10 (1), Μπούκερ 2.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 6, Κρόκερ, Βιάλτσεφ, Γκριν 7 (2), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 10 (2), Μόνια, Γκιλ 8, Γιακούσιν, Τζένκινς 12 (3), Τόμας 10 (1), Μίκι 12 (2).