Μίροτιτς 1

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος και, μάλιστα, ως βασικός, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 88-86 της Άλμπα Βερολίνου , σε ματς για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Συνεπώς, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε στο 8-3, ενώ εκείνη του Ίσραελ Γκονζάλεθ γνώρισε όγδοη διαδοχική ήττα και έπεσε στο 3-8.

Ο Μίροτιτς πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ο Νίκολας Λαπροβίτολα προσέθεσε 16π. και μοίρασε 6 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς είχε 15π., ο Τόμας Σατοράνσκι προσέφερε πολλά με 11π., 6ρ., 5ασ. και ο Μάικ Τόμπι έδωσε 11 πόντους στην Μπάρτσα.

Στον αντίποδα, ο Ταμίρ Μπλατ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους (είχε και 6 ασίστ), ο Τζέιλεν Σμιθ συνέβαλε με 15π. και ο Γιοχάνες Τίμαν παρέθεσε 12π.-7ρ.

Υψηλές πτήσεις στην παραγωγικότητα κατέγραψε η Μπαρτσελόνα στην πρώτη περίοδο, σημειώνοντας 30 πόντους.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε εύκολα τα ηνία και έφτασε δύο φορές έως το +13, προτού έρθει η αντίδραση της Άλμπα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με σερί 10-0, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 3 πόντους, παρέμειναν ανταγωνιστικοί και έκλεισαν σε θέση οδηγού το ημίχρονο (46-45).

Στο 48-48 του 09:48 της γ’ περιόδου άρχισε ο κατήφορος της Άλμπα. Σερί 15-0 για την Μπαρτσελόνα, καλάθι μετά από έξι ολόκληρα λεπτά για τους Γερμανούς και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων. Το 57-71 εν όψει τελευταίου δεκαλέπτου ήταν πειστικότατο. Αλίμονο…

Όταν η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε το 60-74, πολλοί πίστεψαν ότι το ματς δεν… γυρνάει. Τότε ήταν που οι γηπεδούχοι πέτυχαν επιμέρους 11-2, μείωσαν στους 5 και έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Απέμεναν 05:19.

O Κόρι Χίγκινς με 2/2 βολές κι ένα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 10, όμως, η Άλμπα επανήλθε στο -3 με highlight το τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ στα 02:54.

Η γερμανική ομάδα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στα 51”, όταν ο Τζέιλεν Σμιθ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Χίγκινς έβαλε 2/2 βολές, ο Σμιθ σκόραρε ξανά για το 84-85 και το ρολόι έδειχνε 18”. Ο Μίροτιτς αποδείχθηκε ψύχραιμος στα 9” (2/2 βολές), ομοίως και ο Γιοχάνες Τίμαν (86-87) στα 5”.

Ο Μίροτιτς στήθηκε ξανά στη γραμμή, έβαλε την πρώτη (86-88), έχασε τη δεύτερη, ο Λουκ Σίκμα πήρε το ριμπάουντ στα 4”, αλλά ήταν πια αργά για την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 46-45, 57-71, 86-88