Δεν τα κατάφερε στην Πόλη ο Ολυμπιακός και γνώρισε την ήττα από την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές με 82-71 για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Το προηγούμενο Final 4, θύμισε η ήττα του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη, με τον Κλάιμπερν σε ρόλο… Μίτσιτς να “σβήνει”, όποια ελπίδα νίκης για το σύνολο του Μπαρτζώκα με το τελικό 82-71.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της (6-5), υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες, αντιθέτως, στην τέταρτη ήττα τους (7-4).

Τα επιθετικά “όπλα” της Εφές ήταν σε εξαιρετική βραδιά με τον Κλαίμπερν να έχει 24 πόντους (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Δίπλα του ο MVP, Βασίλιε Μίτσιτς που “άγγιξε” το τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Σημαντική η προσφορά του Ροντρίγκ Μπομπουά με 19 πόντους.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός είχε κακή βραδιά επιθετικά με 30% πίσω από τα 6,75, ενώ η άμυνα του δεν “άντεξε” στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να προσθέτει άλλους 13, ενώ από 12 πόντους και 6 ριμπάουντ είχαν οι Μουσταφά Φαλ και Κώστας Σλούκας (και 6 ασίστ).

Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι “αιωνίων” του πρωταθλήματος, απέναντι στον Παναθηναϊκό (05/12).

Ο αγώνας:

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο “Σινάν Ερντέμ”  προηγούμενος με 0-10 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης με τον Γουόκαπ σε ρόλο σκόρερ (5π. σε 4′) και “ασφυκτική” άμυνα στους Τούρκους. Ο Κλάιμπερν έβαλε τέλος στο “ερυθρόλευκο” πάρτι σκοράροντας πέντε προσωπικούς του πόντους (5-10).

Ωστόσο, την υπεροχή τους στο ζωγραφιστό εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα “ταίζοντας” τον Φαλ με τον ίδιο τρόπο, σε τρεις διαδοχικές φάσεις για το “διπλό” 8-16 (8′).

Ο Πλάις μπήκε στην εξίσωση για την Εφές για το 13-18 στο 10′. Μοναδικό μελανό σημείο της 1ης περιόδου η αστοχία των Πειραιωτών πίσω από τα 6,75 με 2/9.

Mετά από μία τρίποντη…καταιγίδα οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στην απόσταση ενός καλαθιού (22-25). Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο κι έκανε αυτό που ξέρει καλά δίνοντας ενέργεια στους φιλοξενούμενους (2/2 βολες, 2/2 τρίποντα, 1 ασίστ ) για το +10, 26-36 στο 15′.

Μίτσιτς και Μπομπουά ανέλαβαν να διορθώσουν την κατάσταση, όμως βρήκαν μπροστά τους τον Σλούκα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 33-41.

Στην επανάληψη ο Φαλ “πλήγωσε” ξανά την άμυνα της ομάδας του Αταμάν με 4 σερί πόντους του (35-45), στέλνοντας ξανά το παιχνίδι στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς. Μπομπουά και Ζίζιτς βγήκαν μπροστά προκειμένου να απαντήσουν στον Βεζένκοφ, και το πέτυχαν αφού στο 30′ η Εφές βρέθηκε στον πόντο (52-53).

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στο επιθετικό ξέσπασμα των πρωταθλητών. Με τέσσερα σερί τρίποντα οι γηπεδούχοι “ξέφυγαν” με 64-56. Ο ασταμάτητος Μίτσιτς κράτησε την Εφές σε απόσταση…ασφαλείας με 74-66 3′ πριν από το φινάλε.

Ο ΜακΚίσικ έχασε μία βολή αλλά πέτυχε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 77-71, ωστόσο ο χρόνος δεν ήταν με το μέρους των Πειραιωτών μς 1:26 να απομένει στο χρονόμετρο.

Το τρίποντο του Κλάιμπερν από τα 8 μέτρα “κλείδωσε” επί της ουσίας τη νίκη της Εφές με το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71.