Άλμπα-Ρεάλ Γιαμπουσέλε

Στην κορυφή της EuroLeague καμαρώνει η Ρεάλ Μαδρίτης, χάρη στο άνετο 89-74 επί της Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία.

Στο 16-3 το σύνολο του Πάμπλο Λάσο (16-5 έχει η Μπαρτσελόνα), τη στιγμή που εκείνο του Ίσραελ Γκονζάλεθ πήγε στο 6-12.

Να σημειωθεί ότι στο ντεμπούτο της δεύτερης θητείας του στη Ρεάλ, ο Γκάμπριελ Ντεκ έβαλε το τελευταίο καλάθι της ομάδας του.

Η εικόνα του αγώνα:

Η 12η νίκη της Ρεάλ σε ισάριθμα ματς με την Άλμπα άρχισε να διαφαίνεται στις αρχές της β’ περιόδου με ένα σερί 8-0, χάρη στο οποίο γράφτηκε το 15-27.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +12 για την ομάδα του Λάσο, η οποία σημείωσε 29 πόντους στο β’ δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ βασίστηκε στην καλή της άμυνα, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι κράτησε την Άλμπα στους 56 πόντους για τρεις περιόδους και, μάλιστα, χωρίς τον κορυφαίο αμυντικό της Έντι Ταβάρες.

Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και κυμαινόταν από το +15 στο +21, επομένως το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τομά Ερτέλ με 17 πόντους και 7 ασίστ, Βενσάν Πουαριέ με 13π. και Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 12π., έκαναν την περισσότερη δουλειά.

Συγκινητικός για την Άλμπα σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Μάοντο Λο, ο οποίος “έβγαλε” 30 στην αξιολόγηση χάρη στους 21 πόντους και τα 5 ριμπάουντ, ενώ από τη στιγμή που ο Μάρκους Έρικσον περιορίστηκε αρκετά, οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσαν να διεκδικούν περισσότερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-48, 56-73, 74-89