Γουίλμπεκιν

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη EuroLeague για τον Ολυμπιακό (12-7) που ήταν κακός στο Τελ Αβίβ και… ανέστησε (84-69) τη Μακάμπι (8-11) του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Στην 4η θέση πλέον ο Ολυμπιακός, στην 11η η Μακάμπι που ελπίζει ακόμα για τα playoffs.

Έπειτα από την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός ήταν αρνητικός και στο Τελ Αβίβ και ηττήθηκε από τη Μακάμπι για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετρούσε οκτώ συνεχόμενες ήττες στη EuroLeague, αφού είχε να νικήσει από τις 17 Νοεμβρίου, όταν επικράτησε με 95-84 της Μονακό!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Άντε Ζίζιτς (23π. με 10/12 δίποντΑ, 6ρ.) που δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες, αφού οι ψηλοί του Ολυμπιακού ήταν σε κακή βραδιά. Καλή εμφάνιση και από τους Έβανς (14π.), Γουίλμπεκιν (13π.) και Νάναλι (11π.).

Άθλια η εμφάνιση των “ερυθρολεύκων” στο δεύτερο ημίχρονο και παράδοση άνευ όρων σε μια ομάδα που έψαχνε απεγνωσμένα μια νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 13 πόντους…

Η Μακάμπι έκανε μόνο 4 λάθη έναντι 15 του Ολυμπιακου!

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η Μακάμπι Τελ Αβίβ βράβευσε τους πρώην παίκτες της Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π.) και Κουίνσι Έισι (δεν πήρε χρόνο συμμετοχής).

Ο αγώνας:

Η Μακάμπι είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 6 πόντους, όμως ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 5 πόντων (23-28), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 40-38 υπέρ των Ισραηλινών.

Κυριάρχησε στις δύο ρακέτες ο Άντε Ζίζιτς που είχε στο ημίχρονο 16 πόντους (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ και 23 αξιολόγηση!

Για τον Ολυμπιακό οι Πρίντεζης και ΜακΚίσικ είχαν από 9 πόντους ο καθένας, ερχόμενοι από τον πάγκο.

Ο Ζίζιτς συνέχισε να είναι κυρίαρχος και στο τρίτο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Κίναν Έβανς η διαφορά έγινε διψήφια (60-49), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 66-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (81-59) και επέστρεψε στις νίκες μετά από οκτώ σερί ήττες στη EuroLeague, στην 90ή επέτειο της ιστορίας της.

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο τελικό 84-69 και να υπερασπιστεί το +17 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69