Την 5η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League πέτυχε το Σάββατο το Περιστέρι που συνέτριψε στο “Ανδρέας Παπανδρέου” τον Ιωνικό με 96-67.

Πολύ ανώτερο, με περίσσευμα ποιότητας και πληρότητας σε όλες τις “γραμμές”, το Περιστέρι συνήλθε από την κακή εμφάνιση και ήττα, μεσοβδόμαδα στο Basketball Champions League, από τη Ρίτας Βίλνιους και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-2.

Με εξαίρεση στη δεύτερη περίοδο, όπου άφησε τον Ιωνικό να γυρίσει από το -14 (18-4  στο 5:49), η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε διαρκώς πολλούς πρωταγωνιστές, χτύπησε μέσα στη ρακέτα (42π.), πήρε πολλούς πόντους από λάθη αντιπάλου (25) και 31 πόντους σε αιφνιδιασμό, κι έφτασε άνετα στην ευρεία νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δε, έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς, Γιάννη Φύτρο, Βαγγέλη Ζούγρη, Σωτήρη Σταυρακόπουλο, που πρόσθεσαν κάποια λεπτά εμπειρίας από τη μεγάλη κατηγορία.

Τη μεγάλη διαφορά την έχτισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Δημήτρης Αγραβάνης. Πέτυχε τους δέκα πρώτους της ομάδας του, με 2/2 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές και το 46-37 του ημιχρόνου έγινε 56-39.

Ο Ιωνικός “βραχυκύκλωσε” στην επίθεση, αναλώθηκε σε σωρεία άστοχων μακρινών σουτ (τελείωσε με 4/27 τρίποντα), έχασε τη συνοχή και την ενέργεια που έδειξε στη β’ περίοδο και το παρκέ έγινε “κατηφορικό” για τους παίκτες του Μέξα, που αποδέχτηκαν την 6η ήττα σε οκτώ αγώνες.

Με δύο λεπτά για τα 30′, το Περιστέρι είχε κάνει επιμέρους σκορ 21-4 στη Γ’ περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +26, 67-41, με τον Ιωνικό, σε αυτό το διάστημα, να έχει 2/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 λάθη και μηδαμινή αμυντική παρουσία.

Για αυτό δέχτηκε 30 πόντους στο δεκάλεπτο, κι είδε και τη διαφορά να φτάνει στο 30, στην αρχή της Δ’ περιόδου, 82-52 για πρώτη φορά με 7:30 για το τέλος.

Προς το τέλος του αγώνα, έριξε κι ο Ιωνικός στο παρκέ τους πιο νέους παίκτες του, όπως τον Κορκόντζελο και τον Πετανίδη.

Πρώτοι σκόρερ του Περιστερίου, ήταν οι Ντένμον (15), Αγραβάνης (14 π., 9 ριμπ.), Κασελάκης (13), 8 πόντους-9 ριμπάουντ είχε ο Μπίλαν.

Ο Παρκς και ο Μαυροκεφαλίδης ήταν πρώτοι σκόρερ των φιλοξενολύμενων με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Νούνιεθ έφτασε στους 10.

O Κώστας Μέξας δεν χρησιμοποίησε τον Χόκινς, κάνοντας λόγο, έπειτα από τον αγώνα για “εσωτερικό θέμα, που θα το λύσουμε μεταξύ μας”.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67