Σταμολάμπρου

Ο αήττητος Ολυμπιακός (9-0) συνέτριψε με 91-35 τον ΠΑΟΚ (6-3) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 9/9 στο ελληνικό πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν από την εντός έδρας “μάχη” με τη Βίρτους Μπολόνια (7/12, 17:30), για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague, εκεί όπου θα αναζητήσουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν 24-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και 45-12 στο ημίχρονο, με τον αγώνα να αποκτά πολύ νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν πάτησαν… φρένο ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν ένα επιμέρους 28-4 και προηγήθηκαν με το εξωπραγματικό 73-16, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 91-35!

Γκούσταφσον (17π., 13ρ., 4ασ., 2κοψ.), Σπυριδοπούλου (12π., 7ρ., 2ασ.) και Σταμολάμπρου (18π.) ξεχώρισαν από την πλευρά των νικητριών.

Για τον ΠΑΟΚ, που είχε 11/63 σουτ εντός παιδιάς (6/39 δίποντα και 5/24 τρίποντα), η Καρλάφτη πέτυχε 12 πόντους, ενώ η Γουίλσον είχε 0/15 σουτ και η Κολλάτου 0/8!

Το φύλλο αγώνα:

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 91-35

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μαρινάκης-Μαρίγλη

Δεκάλεπτα: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 18(2), Σταμάτη 2, Αγιούσο 5(1), Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 7(1), Γκούσταφσον 17(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα 4, Χουγκάζ, Γκουζέλου 5, Σουκ 11(1), Βαμβακά.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 6(2), Θεοδώρου 6, Κατσαμούρη 3, Μηνοβγίδου 3(1), Γουίλσον, Καρλάφτη 12(2), Τόγια, Κολλάτου 3.

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών:

Α1 Γυναικών 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2022-23: Η βαθμολογία