Φοντέκιο

Η Ιταλία δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε την αξιόμαχη Ανγκόλα με 81-67 για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Philippine Arena, χωρητικότητας 55.000 θεατών, είχε αρκετό κόσμο και αναμένεται να γεμίσει στις 15:00 στον αγώνα ανάμεσα στη διοργανώτρια ομάδα των Φιλιππίνων του Κλάρκσον και τη Δομινικανή Δημοκρατία του Τάουνς.

Η Ανγκόλα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (13-6 στο 4′), όμως οι Ιταλοί πήραν γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν (17-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με ένα τρίποντο του Σεβερίνι.

Οι Αφρικανοί μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν ξανά το προβάδισμα (32-29 στο 15′), όμως οι Τονούτ και Φοντέκιο έβαλαν ξανά μπροστά τους Ιταλούς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-43).

Το… απροσδόκητο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (57-61), όμως η ομάδα του Ποτσέκο σοβαρεύτηκε στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (65-75) και έφτασε στη νίκη με το… πλασματικό 67-81.

Από την Ιταλία ξεχώρισαν οι Σιμόνε Φοντέκιο (19π.), Στέφανο Τονούτ (18π.) και Τζιαμπάολο Ρίτσι (12π.).

Για την Ανγκόλα ο ύψους 1.67μ. Τσίλντε Ντουντάο πέτυχε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ ο ΝΒΑer Μπρούνο Φερνάντο μέτρησε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ανγκόλα: 17-23, 40-43, 57-61, 67-81.