Μια εντυπωσιακή παράσταση έδωσε στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου η φιλόδοξη Αυστραλία των εννέα ΝΒΑερ, που συνέτριψε στην Οκινάουα τη Φινλανδία με 98-72 για τον 5ο όμιλο.

Αν και ο Σάσου Σαλίν με τον Λάουρι Μάρκανεν άγχωσαν στην αρχή τα “καγκουρό” η πληρότητα, η ποιότητα και η δύναμη της Αυστραλίας αποτέλεσε τα στοιχεία που την κατέστησαν κυρίαρχη μετά από τα πρώτα 15 λεπτά.

Η Αυστραλία γύρισε από το -8 (28-36 για τους Ευερωπαίους) όταν ο Σαλίν είχε ήδη 10 πόντους με 3/4 τρίποντα και προσπέρασε 45-40 στο ημίχρονο με αιχμές τους Γκίντι, Μιλς και Ινγκλς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση και ο Ντάντε Έξουμ, με σκορ (8π.) και δημιουργία, η μπάλα πέρασε κοντά στη ρακέτα όπου τα πιο δυνατά κορμιά των Αυστραλών δεν βρήκαν αντίσταση!

Παράλληλα η άμυνά τους δεν επέτρεψε πλέον το ελεύθερο μακρινό σουτ, οι Φινλανδοί είχαν 0/5 από τα 6,75μ. στην τρίτη περίοδο κι έφτασαν στα μόλις 1/12 στο δεύτερο μισό.

Η Αυστραλία προηγήθηκε με 70-54 μετά από 30 λεπτά αγώνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά με τον κεφάτο Μιλς.

Έφτασε έως το +29 (90-61) πριν νικήσει με το τελικό 98-72

Ο Τζος Γκίντι έπαιξε στα όρια του triple double με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 25 λεπτά, ο Πάτι Μιλς έφτασε στους 25 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ινγκλς και 10 ο Έξουμ.

Για τη Φινλανδία ο Μάρκανεν τελείωσε με μόλις 19 πόντους από 7/17 σουτ, εκ των οποίων 1/7 τρίποντα. Πέτυχε μόλις 8 στο δεύτερο μισό.

Ο Σαλίν τελείωσε με 13 με ένα εύστοχο τρίποντο στο δεύτερο 20άλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-45, 54-70, 72-98

Ο άλλος αγώνας του 5ου ομίλου, είναι στις 15:10, μεταξύ Ιαπωνίας-Γερμανίας.