Ολυμπιακός Β

Ο Ολυμπιακός Β – Piraeus Bank στο βοηθητικό του ΣΕΦ επικράτησε εύκολα του Φίλιππου Βέροιας με 88-60 για την τρίτη αγωνιστική της Α2 Ανδρών, το απόγευμα του Σαββάτου (19/10).

Η αρχή του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό Β να έχει βραχεία κεφαλή στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου με 22-20.

Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη πήρε για τα καλά τον έλεγχο της αναμέτρησης και μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, καθώς δέχθηκε μόλις 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο, μπόρεσε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά στο +14 (40-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός Β κατάφερε να επιβληθεί του Φίλιππου Βέροιας με 88-60, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2.

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Βαγγέλης Τζόλος με 22 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πέτρος Μελισσαράτος με 19. Από πλευράς της ομάδας της Βέροιας ξεχώρισε ο Ευθύμιος Κοθράς με 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-26, 60-44, 88-60

Ολυμπιακός Β Piraeus Bank (Τσαλδάρης): Πετρόπουλος 2, Μωραΐτης, Νοέας 6 (2), Κολοβέρος 10 (2), Καμπούρης 2, Οικονόμου 2, Τζόλος 22 (4), Αρσενόπουλος 10 (2), Χρηστίδης 7, Μελισσαράτος 19, Ποκουσέφσκι 8, Τσάμης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 14 (1), Κοθράς 15 (2), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 12 (1), Καντάρκος 6, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11 (1).