Μια απίθανη Εθνική Ιταλίας σόκαρε το μεγάλο φαβορί Σερβία αλλά και όλη την Ευρώπη, αφού στον νοκ-άουτ αγώνα των “16” νίκησε με 94-86 στο Βερολίνο και προκρίθηκε στους “8”!

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, σε αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη 14/9, στις 18:15.

Οι Ιταλοί γύρισαν από το -12 και με ένα κρεσέντο από τα 6,75 δια χειρών, Μάρκο Σπίσου (22π., με 6/9 τρίποντα), Ακίλε Πολονάρα (16π., οι 9 στη Δ’ περίοδο, ) έφυγαν μέχρι και με 13 πόντους διαφοράς και πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη, έχοντας χάσει από το 25′ τον προπονητή τους, Τζιανμάρκο Ποτσέκο, που αποβλήθηκε! .

Ο Νικολό Μέλι κράτησε την Ιταλία πριν από το τρίποντο ξέσπασμα με 21 πόντους ενώ κι ο Σιμόνε Φοντέκιο πέτυχε 19 πόντους.

Η Σερβία τα περίμενε όλα από τον Νίκολα Γιόκιτς (32π., 13 ριμπ.), ενώ κι ο Μίτσιτς 916π.) δεν ήταν στο δεύτερο μισό ο γνωστός ηγέτης.

Κανένας άλλος παίκτης δεν βγήκε μπροστά, καμία άλλη λύση δεν βρήκε ο Πέσιτς και οι Σέρβοι φεύγουν με την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

Και σε μια ασυνήθιστη σύμπτωση, το τελικό 94-86 είναι το σκορ… και στους τρεις σημερινούς αγώνες που έγιναν στη φάση των “16”.

Πλέον, δε, πριν από το δικό μας τζάμπολ, η Ελλάδα είναι η μόνη αήττητη ομάδα στο Ευρωμπάσκετ!

Η Σερβία προηγήθηκε με 26-16, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 28-20 με τον Γιόκιτς πρωταγωνιστή. Ο Μέλι και ο Σιμόνε Φοντέκιο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, έδωσαν πνοή στην Ιταλία.

Με καλά ποσοστά από μακριά, οι Ιταλοί έμειναν όσο πιο κοντά στο σκορ μπορούσαν, κι όταν βγήκε ο Γιόκιτς για μια ανάσα στο 42-30, μείωσαν 51-45 στο ημίχρονο.

Ο σέντερ των Νάγκετς είχε κλείσει το πρώτο μισό με 19 πόντους από 9/9/ βολές, 5/9 δίποντα και 6 από τα 9 επιθετικά ριμπάουντ των Ιταλών, που τους έδωσαν ισάριθμες επιπλέον επιθέσεις.

Οι Ιταλοί, είχαν φτάσει και στους 3 τη διαφορά, πριν ο Βασίλιε Μίτσιτς (8π. στη β’ περίοδο) γράψει με τρίποντο το 51-45 ως σκορ ημιχρόνου.

Η διαφορά έγινε πάλι διψήφια, 59-49 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και μετά από 5 λεπτά αγώνα, αποβλήθηκε ο προπονητής της Ιταλίας, Τζιανμάρκο Ποτσέκο με δεύτερη τεχνική ποινή.

Οι παίκτες της Εθνικής Ιταλίας μεταμορφώθηκαν με κυρίαρχο, τον Μάρκο Σπίσου.

Ένα παιδί με 3,8 πόντους μέσο όρο στη διοργάνωση, με συνολικά 5/14 τρίποντα στον όμιλο, έμοιαζε στην τρίτη περίοδο με… Στεφ Κάρι καθώς πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και τους έβαλε μπροστά στο σκορ δύο φορές, 63-66 και 68-69.

Δείτε το video από το ξέσπασμα των Ιταλών:

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, ο βραχύσωμος γκαρντ πέτυχε και έκτο τρίποντο για το 74-68 μετά από 32:35. Η Σερβία, δεν μπορούσε να αντιδράσει, έμοιαζε “παγωμένη” στο ρεσιτάλ του Σπίσου, αλλά το κακό για την ομάδα του Πέσιτς, είναι ότι συνέχισε σε ρυθμούς Σπίσου ο Πολονάρα.

Με οκτώ δικούς του πόντους η Ιταλία πήγε στο +12, 82-70 με 5:28 για το τέλος.

Ο Γιόκιτς προσπαθούσε μόνος του στα επόμενα λεπτά να βάλει πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι, αλλά μάταια. Οι Σέρβοι δεν έβγαλαν άλλες λύσεις, έμειναν “παγωμένοι” απέναντι στο ιταλικό σόου κι αποδέχθηκαν τη μοίρα τους αποχαιρετώντας πρόωρα μια διοργάνωση που φέρονταν μεταξύ των μεγάλων φαβορί για την κατάκτησή του!

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94