Τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα πέτυχε το Σάββατο ο Απόλλωνας Πάτρας που επικράτησε με 84-68 της πολύ κακής ΑΕΚ στην Περιβόλα, στην Πάτρα.

Με κορυφαίο τον Νίκο Δίπλαρο, ουσιαστικούς τον Ντέιβις και τον Τσαλμπούρη και αρκετά σταθερό τον Ορλάντο Κόουλμαν, η ομάδα του Νίκου Βετούλα ενθουσίασε τους φιλάθλους της, τόσο με την απόδοσή της, όσο και με την έκταση της διαφοράς.

Ο αγώνας γύρισε με την είσοδο του Νίκου Δίπλαρου στο παρκέ, καθώς δεν άρχισε στην πεντάδα και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 22-17 στο δεκάλεπτο.

Μετά, άλλαξαν όλα καθώς ο φορμαρισμένος Πατρινός γκαρντ ξύπνησε τον Απόλλωνα και χτύπησε την ΑΕΚ εκεί που πονούσε.

www.allstarbasket.grΗ ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τους Φλιώνη, Ανγκόλα, είχε αμυντική αδυναμία στα γκαρντ, αλλά παρουσίασε και αργές επιστροφές.

Ο Απόλλωνας χτύπησε με ταχύτητα και προηγήθηκε 46-35 στο ημίχρονο και 59-45 μετά από 5:35 στη Γ’ περίοδο.

Προσωρινά η ΑΕΚ έδειξε να βρίσκει σφυγμό, μείωσε έως τους τέσσερις πόντους, 62-58 στις αρχές της Δ’ περιόδου, αλλά μετά κατέρρευσε.

Τσαλμπούρης, Ντέιβις, Δίπλαρος, οδήγησαν τον Απόλλωνα σε σερί 14-0 σε διάστημα 5,5 λεπτών και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 76-58 εν μέσω αποθέωσης.

Το τελικό 84-68 αντικατροπτρίζει την εικόνα των ομάδων και δεν μπορεί παρά να προκαλεί μεγάλο προβληματισμό στην ΑΕΚ για την εικόνα της, κι όχι για αυτή καθ’αυτήν την ήττα.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα είχε 5/27 τρίποντα, δεν πήρε παρά 9 πόντους από 14 δεύτερες επιθέσεις, έκανε 16 λάθη πέραν της αμυντικής αδυναμίας που έδειξε.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 17 πόντους με 1/8 τρίποντα, ο Κίνο Κολόμ 10 αλλά με 2/10 σουτ, ενλώ ο Γκρίφιν με 10 πόντους, είχε από νωρίς πρόβλημα με φάουλ.

Μετά τους 22 πόντους του Δίπλαρου, ο Γιώργος Τσαλμπούρης πέτυχε 15 πόντους και από 13 οι Ντέιβις-Κόουλμαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68