Κολοσσός Ρόδου το έπραξε για 5η συνεχόμενη χρονιά: Το Σάββατο νίκησε τον Άρη με 85-81 στο Nick Galis Hall, στην 5η συνεχόμενη νίκη του στην έδρα του Άρη!

Η παράδοση του Κολοσσού άρχισε το 2017/18 και συνεχίζεται δίχως διακοπή, φτάνοντας στα πέντε “διπλά” στο “Παλέ”!

Η πολυφωνία του Κολοσσού Ρόδου, οι καλές του επιλογές στο δεύτερο μισό κι ειδικά στην τρίτη περίοδο και το άγχος του Άρη, που όταν άρχισε να κυνηγάει στο σκορ, το έκανε δίχως υπομονή, έκριναν την αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτος ημίχρονο (39-38) ο Κολοσσός Ρόδου άρχισε να χτίζει διαφορά στην τρίτη περίοδο.

www.allstarbasket.grΟ Σέρβος Στέφαν Μομίροβ πέτυχε 11 πόντους με 3 από τα συνολικά 4/5 τρίποντά του στο Γ’ δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο κι ο Μίλερ πρόσφερε 9 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πέτυχε 29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 67-57 κι ο Άρης γέμισε με άγχος.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν προσπάθησε πάλι να γυρίσει τον αγώνα μόνος του, πέτυχε 33 πόντους συνολικά για τον Άρη 21 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν έφτανε.

Ο Κάουαν Τζούνιορ πρόσθεσε 21 πόντους για την ομάδα του Καστρίτη, βοήθησε στη μείωσε του σκορ σε 69-73, αλλά ο Κιμ Τιλί (17π. με 10/11 βολές) διατήρησε το προβάδισμα του Κολοσσού, που ξέφυγε πάλι 79-70, με δύο σχεδόν λεπτά για τη λήξη.

Το πρόβλημα του Άρη είναι ότι αδυνατούσε να βγάλει συνεργασίες, να παίξει οργανωμένο, μεθοδικό μπάσκετ και αυτό το καταδεικνύουν και οι μόλις 6 ασίστ του σε όλον τον αγώνα.

Ο Μομίροβ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 16 είχε ο Μίλερ, 7 πόντους με 6 ασίστ ο Ξανθόπουλος, που κράτησε τους Ροδίτες στο πρώτο μισό.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85