Σερέλης-Βετούλας

Διαβάστε τι δήλωσαν οι Νίκος Βετούλας και Χρήστος Σερέλης στην κάμερα της ΕΡΤ μετά το τέλος της αναμέτρησης Απόλλωνας ΠάτραςΛαύριο που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 71-54.

Ο τεχνικός των νικητών Νίκος Βετούλας είπε τα εξής:

-Πολύ σημαντική νίκη. Περίπου 2 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, κάνατε την ανατροπή και από εκεί και μετά δεν κοιτάξατε πίσω.

“Έτσι ακριβώς είναι. Νομίζω ότι το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Για τα πρώτα 15-17 λεπτά είχε τον έλεγχο. Είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια. Εμείς ήμασταν κοιμισμένοι.

Θεωρώ ότι η είσοδος του Βησσαρίου άλλαξε το παιχνίδι. Κατά την άποψή μου έδωσε ενέργεια, παρόλο που δεν ήταν στη στατιστική. Από εκεί και πέρα, με γνώμονα την άμυνα και την ενέργεια σε αυτή, κερδίσαμε.

Ήταν μια νίκη που έπρεπε να την κάνουμε. Απέναντι σε έναν αντίπαλο που σεβόμαστε κι έχουμε τους ίδιους στόχους. Ελπίζω στο τέλος της χρονιάς να χαμογελάσουμε και να πετύχουμε τους στόχους μας”.

-Θεωρείτε ότι αυτή η νίκη είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς; Είδαμε ότι δεν υστέρησε κανένας απ’ αυτούς που βάλατε στο παιχνίδι.

“Ανάλογα με το παιχνίδι, παίζουν κι οι παίκτες. Μπορεί να έπαιξαν σήμερα παιδιά που δεν είχαν παίξει στα προηγούμενα παιχνίδια. Όλοι έδωσαν το κάτι παραπάνω και το πιο σημαντικό είναι ότι θυσιάστηκαν για να κερδίσει η ομάδα. Για μένα που είμαι στον πάγκο, το να βλέπω μια ομάδα, από τον πρώτο ως τον τελευταίο, να είναι ενεργός, είναι πολύ σημαντικό”.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Χρήστος Σερέλης είπε τα εξής:

-Η ομάδα σας ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά στο τέλος του α’ ημιχρόνου και μετά κόλλησε. Ένα νεκρό σημείο ήταν αυτό που έφερε την ήττα;

“Αλήθεια είναι αυτό. Ήμασταν καλοί στα πρώτα 17 λεπτά. Και στην άμυνα και στην επίθεση. Κάναμε σωστά πράγματα, αλλά από το μπλακ άουτ που πάθαμε στα τελευταία 3 λεπτά του α’ ημιχρόνου φάνηκε ότι από τις συνεχόμενες ήττες μας, η ψυχολογία της ομάδας δεν θα ήταν στο σημείο που έπρεπε.

Δεν μπήκαμε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ξέφυγε ο Απόλλωνας. Προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά ήταν πολύ δύσκολο. Είχαμε πολύ κακό β’ ημίχρονο και δίκαια χάσαμε. Συνεχίζουμε, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Πρέπει να δουλέψουμε, να φτιάξουμε την ψυχολογία μας, να προσπαθήσουμε να κυνηγήσουμε τα υπόλοιπα παιχνίδια που έχουμε στην έδρα μας και θα πρέπει να κερδίσουμε πλέον, προκειμένου να μπορούμε να σταθούμε στην κατηγορία”.

-Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχετε κι ένα πιο βατό πρόγραμμα; Είδαμε ότι ενισχυθήκατε με τον Μάρτιν. Περιμένετε και την επιστροφή του Ζάρα. Θα ανακάμψετε;

“Αυτό το πρόγραμμα, να παίζουμε με το Περιστέρι στην έδρα μας, μετά να πάμε στον Άρη, δεν μπορείς να το πεις καθόλου βατό. Απλά τα περιθώρια στενεύουν, φτάσαμε έξι συνεχόμενες ήττες. Πρέπει να κάνουμε κάποιες μεγάλες νίκες για να μπορούμε να πούμε ότι θα έχουμε περισσότερες ελπίδες για να παραμείνουμε στην κατηγορία.

Είναι απλά τα πράγματα. Προφανώς το γεγονός ότι παίζουμε χωρίς τον Θοδωρή μάς δυσκολεύει διότι, εκτός των άλλων, είναι κι ένα πάρα πολύ έμπειρο παιδί που ακόμα κι η παρουσία του στο γήπεδο μας δίνει άλλη οντότητα. Μας λείπει κι αυτός, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, περιμένουμε. Πρέπει να είναι υγιείς οι παίκτες για να παίξουν”.

Τα highlights της νίκης του Απόλλωνα Πάτρας με 71-54 επί του Λαυρίου (video)