Ο Παναθηναϊκός νίκησε το βράδι της Κυριακής τη νεοφώτιστη Καρδίτσα με 99-82 στο κατάμεστο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” στην πρώτη του προσπάθεια να συνέλθει από τη βαριά ήττα από τη Φενέρμπαχτσε και να προετοιμαστεί για τη δύσκολη εβδομάδα που έρχεται.

Έφτασε το ρεκόρ του στο 4-1 στην Basket League, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του απέναντι στο ΑΣΚ, που στην παρθενική του σεζόν στη μεγάλη κατηγορία, έχει άλλους στόχους, κι έχει ρεκόρ 1-4, επίσης, με αγώνα λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός πήγε χωρίς τον Μάριους Γκριγκόνις στην Καρδίτσα, καθώς ο Λιθουανός έχει οσφυαλγία, όπως και τον Ντουέιν Μπέικον, έβδομο ξένο του.

Ήταν μια ευκαιρία να παίξουν αρκετά, όσοι δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή, να βρουν πάλι ρυθμό και να ανακτήσουν -όσο το επέτρεπε η περίσταση- την αυτοπεποίθηση μετά το -30 από τη Φενέρμπαχτσε, κι ενώ ακολουθεί η “διαβολοβδομάδα” της Euroleague, όπου ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί Βίρτους Μπολόνια (23/1) και Βιλερμπάν (25/11).

Από την άλλη η Καρδίτσα είχε μόνο τρεις ξένους και με τη σειρά του ο Αγγέλου έριξε και πιτσιρίκια στον αγώνα.

Μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις βρέθηκαν μαζί στο παρκέ τα τρία αδέλφια Καλαϊτζάκη! Διότι απέναντι στους δίδυμους Γιώργο και Παναγιώτη, του Παναθηναϊκού, βρέθηκε ο μικρότερος Καλαϊτζάκης, Αλέξανδρος, που αγωνίζεται στην Καρδίτσα.

Ο Τζίμι Μπέχαϊμ (15π. στο ημίχρονο με 6/8 σουτ) και ο Γιάννης Αθηναίου με τον Κωστή Γόντικα, προσπάθησαν να κρατήσουν ανταγωνιστική την ομάδας τους. Το πέτυχαν για 12 λεπτά (23-29) μέχρι ο Παναθηναϊκός να κάνει 10-0 σερί (39-23) με τον Πάρις Λι να φτάνει στους 12 πόντους.

Με τον Παπαγιάννη αλάνθαστο (6/6 σουτ) και τον Μποχωρίδη πολύ εύστοχο (12π. στα πρώτα 20′) η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους κι η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +25 (56-31) πριν κλείσει το ημίχρονο στο 57-38 για τους “πράσινους”.

Ο Τζέιμς Μπέιτμον πήρε “τη σκυτάλη” από τον Μπεχάιμ, για να οδηγήσει την Καρδίτσα στην τρίτη περίοδο, σε επιμέρους 21-19 με 12 προσωπικούς του πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια χαλάρωσης, ειδικά στην άμυνα και στο ριμπάουντ κι οι γηπεδούχοι ικανοποίησαν με την παρουσία τους το κοινό τους, που γέμισε το κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Ήταν ένα διάστημα στο οποίο ο Γιώργος Παπαγιάννης έφτασε -συνολικά στο παιχνίδι- στους 20 πόντους με 10/10 προσπάθειες, με τον Ράντονιτς όμως να ‘χει παράπονα από τους παίκτες του.

Δείτε τη δράση του Γιώργου Παπαγιάννη στο παρακάτω video:

Στην αρχή της Δ’ περιόδου, η Καρδίτσα πλησίασε έως τους 13 πόντους, 65-78, ο Ντελόριε βοήθησε τον Μπέιτμον, όμως η πιο χτυπητή αδυναμία της, ήταν στην άμυνα.

Απέναντι στα πολύ μεγάλα κορμιά του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε να ανακόψει τον επιθετικό του ρυθμό και για αυτό δέχτηκε τόσους πόντους.

O Πάρις Λι με 17 πόντους, ήταν δεύτερο σκόρερ του Παναθηναϊκού πίσω από τον Παπαγιάννη κι από 14 πέτυχαν Γιώργος Καλαϊτζάκης και Μποχωρίδης.

Ο Μπέιτμον τελείωσε με 22 πόντους, στους 15 έμεινε ο Μπεχάιμ που έπαιξε πολύ λίγο στο δεύτερο μισό, 13 πόντους-5 ασίστ είχε ο Αθηναίου, 11 πέτυχε ο Ντελόριε και 10 ο Γόντικας για την Καρδίτσα.

Tα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99