Ο Λουίς Σκόλα

Μεγάλος σε ηλικία, αλλά πιο μεγάλος σε ψυχή, ταλέντο, και μπάσκετ! Ο Λουίς Σκόλα έκανε μια ακόμα τεράστια εμφάνιση και οδήγησε την Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, αφού νίκησε τη Γαλλία με 80-66 στον ημιτελικό της Παρασκευής (13/09) στο Πεκίνο!

Ο ανυπέρβλητος Λουίς Σκόλα πέτυχε 28 πόντους και πήρε 13 ριμπάουντ, ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Βιλντόσα (10π.) με τον Ντεκ (13π.) είχαν σημαντική συμβολή κι η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντες έκανε ένα ακόμα μικρό θαύμα!

Οι Γάλλοι έμειναν στις δάφνες της νίκης επί των ΗΠΑ, στον προημιτελικό, δεν χρησιμοποίησαν την αθλητικότητά τους, καθώς έχασαν κάθε μάχη σώμα με σώμα με τους ψυχωμένους Αργεντινούς. Αρκέστηκαν δε να σουτάρουν διαρκώς από μακριά, μολονότι ήταν απελπιστικά άστοχοι και τελείωσαν τον ημιτελικό με 7/31!

Η Αργεντινή με πανέξυπνο παιχνίδι, πολύ γρήγορες επιθέσεις, γρήγορες αποφάσεις, πάσες κι εκτελέσεις όταν έβρισκε την ευκαιρία, ήταν η απόλυτη κυριαρχος στον αγώνα και δίκαια έφτασε στον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Φακούντο Καμπάτσο

Ο Λουίς Σκόλα με τον Φακούντο Καμπάτσο πέτυχαν τους 12 από τους 14 πρώτους πόντους της Αργεντινής, δείχνοντας την τάση που θα ακολουθήσει η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντες στην επίθεση.

Μόνο που στην άμυνα, οι Αργεντινοί ήταν… περισσότεροι, καθώς με τρομερή προσπάθεια δεν επέτρεπαν στους Γάλλους να πατάνε στη ρακέτα τους Ο Ντε Κολό με τα δύο τρίποντα του Λαμπεϊρί συγκράτησαν την ορμή των Αργεντινών (14-7) και η πρώτη περίοδος έληξε 21-18.

Ο Γκάμπριελ Ντεκ πήρε προσπάθειες κι ήταν μια σημαντική, επιπλέον λύση ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Η Γαλλία πήρε όλους τους πόντους της από περιφερειακούς, ακόμα και ο Λεμπεϊρί με δύο τρίποντα σκόραρε, ενώ ο Γκομπέρ, μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη επί των Αμερικανών, ακόμα δεν είχε φανεί!

Ο Εβάν Φουρνιέ

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ ξόδεψε πολλές από τις επιθέσεις της με μακρινά σουτ (2/13 τρίποντα) στο ημίχρονο και για αυτό βρέθηκε με 39-32 πίσω στο σκορ μετά από το πρώτο 20άλεπτο. Διάστημα στο οποίο ο αγέραστος Σκόλα είχε κάνει ήδη double double με 13 πόντους -10 ριμπάουντ!

Δείτε το πρώτο καλάθι των Αργεντινών με coast to coast από τον Λουίς Σκόλα!

Η πιεστική έως ασφυκτική άμυνα των Αργεντινών και τα χέρια… σε κάθε μπάλα, κράτησαν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας για τους Γάλλους στο παιχνίδι.

Πρώτοι πήγαιναν στο ριμπάουντ οι Αργεντινοί, δεν άφηναν φάση να πάει χαμένοι, ενώ οι οκτώ πόντοι του Βιλντόσα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αύξησε και το προβάδισμά τους,

Έφτασε δε στους 15 πόντους, 55-40 μετά από 26:08 αγώνα, με το τρίποντο του Ντεκ.

Ο Λούκα Βιλντόσα

Οι Γάλλοι βρέθηκαν σε απόγνωση,  ο Φουρνιέ, πρώτος τους σκόρερ στα 30 λεπτά του αγώνα, είχε 0/5 τρίποντα κι ο Ντε Κολό μάταοια έψαχνε συνεργασίες με τόσο κλειστούς χώρους, αφού οι Αργεντινοί…. ήταν παντού.

Δείτε ένα τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο στην τρίτη περίοδο

Πάνω που ο Γκομπέρ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον ημιτελικό, για να μειώσει 63-55 και σε μονοψήφια διαφορά, όλοι συμφώνησαν ότι η Γαλλία έχει χρόνο να επιστρέψει.

Ο Νάντο Ντε Κολό

Μάταια όμως. Με Λαπροβίτολα και Καμπάτσο να ελέγχουν το ρυθμό, οι Αργεντινοί έκαναν πάλι διψήφιες διαφορές και μάλιστα με 2:16 για τη λήξη, ο Ερνάντες τράβηξε στον πάγκο τον Λουίς Σκόλα, υπό γενική αποθέωση και με τον Μανού Τζινόμπιλι στην εξέδρα… να χοροπηδάει!

Λούις Σκόλα

Η Αργεντινή νίκησε με 80-66, είναι στον τελικό του Παγκοσμίου, πρώτη φορά από το 2002 και την Ιντιανάπολις όπου είχε χάσει από την Γιουγκοσλαβία, ενώ θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιό της, έπειτα από εκείνο το 1950 στην πρώτη διοργάνωση, μέσα στο σπίτι της!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-32, 60-48, 80-66