Με break άρχισαν τα playoffs της Euroleague τη Μ.Τρίτη, αφού η Εφές νίκησε στην Ιταλία την Αρμάνι Μιλάνο με 64-48 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο Final 4!

Ήταν μια εμφατική παρουσία της Πρωταθλήτριας Ευρώπης και μάλιστα, όχι με την επίθεσή της, που την καθιστούσε ίσως και κορυφαία ομάδα της τριετίας στη διοργάνωση, αλλά με την άμυνά της!

Αν και το Μιλάνο είχε στην κανονική περίοδο την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση, ενώ είχε νικήσει και στα δύο παιχνίδια την Εφές, τα playoffs αποδείχθηκαν τελείως διαφορετική υπόθεση!

Οι Τούρκοι “βραχυκύκλωσαν” τα γκαρντ των Ιταλών, δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν, οι προσωπικές ενέργειες ήταν ανύπαρκτες για τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα κι η Αρμάνι έμεινε στους 48 πόντους σε 40 λεπτά στη χειρότερη παραγωγικότητά της στη σεζόν και δεύτερη χειρότερη στην 20ετία!

Όχι πώς κι η Εφές έθελξε επιθετικά, τουλάχιστον έτσι όπως μας έχει μάθει, αλλά όταν χρειάστηκε ο Σέιν Λάρκιν κυρίως, αλλά κι ο Βασίλιε Μίτσιτς, ειδικά στο δεύτερο μισό αμφότεροι, κράτησαν την Εφές μπροστά στο σκορ και τις έδωσε και διαφορές που δεν μπορούσε να αμφισβητήσει το Μιλάνο.

Δείτε ένα καλάθι του Σέιν Λάρκιν

Το Μιλάνο είχε μόλις 8 ασίστ, μόλις 5 στα πρώτα 30 λεπτά (34-46), ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 2 πόντους, 0 ασίστ, 3 λάθη, ο Ντιλέινι 1 πόντο κι ο Σιλντς 8 με 3/9 σουτ για την άθλια περιφερειακή εμφάνιση των γηπεδούχων!

Ο Μπεν Μπέντιλ με τα τρίποντά του στο πρώτο ημίχρονο κι ο Τρόι Ντάνιελς με 8 πόντους σε πέντε λεπτά συμμετοχής στο τελευταίο δεκάλεπτο -κι ενώ δεν είχε παίξει καθόλου πριν- έδωσαν μια μικρή ελπίδα στους γηπεδούχους, αλλά δεν αρκούσε!

Ο Λάρκιν πέτυχε 10 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίτσιτς άλλους 16, ενώ ο Ντάνστον είχε και τους 9 προσωπικούς στο πρώτο μισό.

-Οι Ιταλοί σούταραν 9/27 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/12 βολές.

-Οι Τούρκοι 15/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 7/12 βολές.