Τσεντεβίτα

Διά περιπάτου πήρε το πρώτο εισιτήριο της προημιτελικής φάσης του EuroCup η Τσεντεβίτα-Ολίμπια, καθώς επικράτησε 93-80 της Τουρκ Τέλεκομ, πολύ πιο εύκολα απ’ όσο μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα.

Το διήμερο 26-27/4, η σλοβενική ομάδα θα αναμετρηθεί στην Arena Stožice με τον νικητή του ζευγαριού Παρτιζάν-Μπούρσασπορ, οι οποίες διασταυρώνουν τα ξίφη τους τη Μεγάλη Τετάρτη στις 21:30.

Στο αποψινό ματς, ο Γιάκα Μπλάζιτς με 20 πόντους, ο Γιόγκι Φέρελ με 11π., 6ρ., 7ασ., ο Άλεν Όμιτς με 15π., 16ρ. και οι Ζόραν Ντράγκιτς, Τζέικομπ Πούλεν με 14π., ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Στον αντίποδα, ο ΤζαΤζουάν Τζόνσον με 16π., ο Όμπρεϊ Ντόκινς με 15π., ο Άντονι Κλέμονς με 14π. και ο Ερντί Γκουλασλάν με 12π. και ο Άλεξ Πέρες με 10 ασίστ, προσπάθησαν περισσότερο για την Τουρκ Τέλεκομ.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 15 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς της Arena Stožice, δείχνοντας ποιος θα είναι το αφεντικό.

Η απόσταση μεγάλωνε συνεχώς, με αποκορύφωμα το 60-38 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, που μαρτυρούσε ότι μόνο με “θαύμα” θα ανέτρεπε τα δεδομένα η Τουρκ Τέλεκομ.

Σύντομα η διαφορά πήγε στο +24, λίγο αργότερα στο +27, ώσπου στα 27” πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ανέβηκε στο +30, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αφήσουν τελείως το γκάζι.

Ακόμη κι αν η Τουρκ Τέλεκομ έκανε σερί 14-0 στις αρχές του τέταρτο δεκαλέπτου (16-0 αν προστεθεί και το τελευταίο καλάθι της τρίτης), τίποτα δεν θα άλλαζε.

Ποιος να το φανταζόταν ότι η Τσεντεβίτα-Ολίμπια θα έχανε 28-13 (!) στην τελευταία περίοδο, αλλά θα έφτανε στη νίκη με διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 60-38, 80-52, 93-80