Υπό το βλέμμα του Βασίλη Σπανούλη, η Μονακό νίκησε 73-62 την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία και, πλέον, ο Ολυμπιακός έχει την τύχη στα χέρια του!

Λίγη ώρα μετά την επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της Ρεάλ, ήρθε η ώρα των Μονεγάσκων για να κάνουν ακόμη ένα δώρο στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Καταρχήν με νίκη αύριο (1/4, 21:00) επί της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός καπαρώνει την 3η θέση.

Σε περίπτωση ήττας, θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα του ματς Βιλερμπάν-Αρμάνι Μιλάνο, προκειμένου να μάθει αν θα είναι 3ος ή 4ος.

Παράλληλα, αν η Ρεάλ ηττηθεί εντός έδρας από την Μπάγερν στις 8 Απριλίου, τότε ο Ολυμπιακός (σε περίπτωση που επικρατήσει φυσικά της Μπαρτσελόνα), θα καταλάβει τη 2η θέση.

Φυσικά, πάνω απ’ όλα, η Μονακό έπαιξε για την ίδια και πήρε μια παλικαρίσια νίκη με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πλήγωσε την πρώην ομάδα του (19π., 4ρ., 7ασ.), μαζί με τον Ντόντα Χολ (16π., 6/6δ., 4/4β., 8ρ.).

Οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 14-13, ενώ οι Ιταλοί, οι οποίοι είχαν τα ηνία στο α’ ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν μόλις 6 πόντους, υποχώρησαν στο 18-9.

Ο Σιλντς με 22 πόντους και 5 ασίστ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, ενώ ο Χάινς είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:  17-16, 37-31, 43-51, 63-72