Μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Euroleague έμεινε η Αρμάνι Μιλάνο (7-1) το βράδι της Πέμπτης αφού νίκησε με 75-70 την Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της ημέρας, με πολύ θετικό τον Ντίνο Μήτογλου.

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 11 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ για την Αρμάνι, που ενώ έχασε στο τέλος προβάδισμα 12 πόντων, βρήκε τα μεγάλα σουτ από τους Σεβόν Σιλντς-Λουίτζι Ντατόμε και λύγισε την Μπαρτσελόνα!

Στην πρώτη τους συνάντηση έπειτα από τον ημιτελικό του Final 4 της Κολωνίας, όπου η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει με 84-82, οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας, φέτος, μέχρι την 7η αγωνιστική (6-1) πρόσφεραν ένα σπουδαίο παιχνίδι.

Ο Ντέβιν Χολ (κεντρική φωτογραφία με τον Νικ Καλάθη) οδήγησε από την αρχή την Αρμάνι για το προβάδισμα, με 8 πότους στην α’ περίοδο (28-21) σε ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φωνές Μεσίνα και Γιασικεβίτσιους, έφεραν αλλαγή στη ροή, με τις δύο ομάδες να δίνουν τη μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, για να εξουδετερώσουν τα ατού του αντιπάλου.

Η Μπαρτσελόνα πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ, αλλά ο Χολ είχε ζεσταθεί, πρόσθεσε άλλους 8 πόντους στη β΄περίοδο, κι οι Ιταλοί έφυγαν πάλι με 10, 40-30, πριν μειώσει ο Μίροτιτς 42-34 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Ντίνο Μήτογλου και τον Λουίτζι Ντατόμε. Πέτυχαν από 7 πόντους, ο Σέρχιο καθοδήγησε σωστά την Αρμάνι που στο τέλος ήταν στο +12, 61-49.

Δείτε τη συνεργασία Σέρχιο-Μήτογλου, που τελειώνει με κάρφωμα του Έλληνα φόργουορντ:

Φυσικά η Μπαρτσελόνα δεν επρόκειτο να πετάξει λευκή πετσέτα, άρχισε πολύ καλά το τελευταίο δεκάλεπτο και με 10-0 σερί μείωσε στο καλάθι, 61-59 μετά από τρία λεπτά!

Το τάιμ άουτ του Μεσίνα, δεν αφύπνησε την ομάδα του, ο Ντέιβις ισοφάρισε 61-61 και ο Νάιτζελ Χέιζ έκανε το 63-61 στο πρώτο προβάδισμα της Μπαρτσελόνα στη βραδιά, με σερί 14-0 και 5 λεπτά για τη λήξη!

Ντέιβις-Μήτογλου

Το Μιλάνο πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο τελέυταίο δεκάλεπτο με τον Μέλι που ισοφάρισε 63-63 με 4 για το τέλος και βρήκε μεγάλα σουτ. Πρώτα από τον Σιλντς και μετά τρίποντο και φάουλ που κέρδισε ο Ντατόμε για το 71-65 στα 105 δευτερόλπτα πριν από τη λήξη.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πέτυχε αποφασιστικής σημασίας καλάθι για το 73-67 στα 30”. Ο Καλάθης με τρίποντο κορύφωσε το θρίλερ μειώνοντας 73-70 στα 17”, αλλά ο Σιλντς δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών για το 75-70 στα 7”.

Ο Ντατόμε τελείωσε με 17 πόντους, στους 16 του ημιχρόνου έμεινε ο Χολ, από 11 είχαν Μήτογλου-Σιλντς.

Για την Μπαρτσελόνα ο Μπράντον Ντέιβις πέτυχε 12, κι από 10, Χέιζ-Μίροτιτς. Ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70