Βιλερμπάν-Ούνικς

Έπειτα από ένα σπουδαίο ματς ανάμεσα σε δύο δουλεμένες ομάδες, η Βιλερμπάν επικράτησε 85-82 της Ούνικς Καζάν για την 8η στροφή της EuroLeague.

Mε αυτό το αποτέλεσμα, η Βιλερμπάν έπιασε την Μπαρτσελόνα (έχασε από την πρωτοπόρο Αρμάνι Μιλάνο) στη 2η θέση της βαθμολογίας!

Ο Κρις Τζόουνς των 25 πόντων νίκησε τον Μάριο Χεζόνια των 27, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο σημείωσε μόλις 4, αλλά σε κομβικό σημείο.

Ο αγώνας:

Το 8-0 με το τζάμπολ ήταν ο καλύτερος οιωνός για τη Βιλερμπάν, αν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ούνικς Καζάν σε θέση οδηγού (21-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική, επιτρέποντας μόλις 12 πόντους στους φιλοξενούμενους.

Όχι ότι οι 18 της Βιλερμπάν ήταν πολλοί, αρκούσαν όμως για το προσπέρασμα προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το 57-49 της τρίτης περιόδου μετατράπηκε σε 65-53 υπέρ της γαλλικής ομάδας, με τον Ντέιβιντ Λάιτι να αναδεικνύεται σε μπροστάρη και τον Μάριο Χεζόνια να παλεύει από την άλλη μεριά.

Η Βιλερμπάν είχε βραχυκυκλώσει επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, επομένως, από τη στιγμή που ο Χεζόνια παρέμενε ζεστός, το ματς έλαβε τον χαρακτήρα θρίλερ.

Για 7 ολόκληρα λεπτά οι μοναδικοί πόντοι των Γάλλων πλην βολών ήταν δύο δίποντα του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Κι από τη στιγμή που έβαλαν 8 στο σύνολο στο εν λόγω διάστημα, η Ούνικς δεν γινόταν να καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια.

Ο Κρις Τζόουνς, όμως, των 8/10 διπόντων, έβαλε καλάθι σε εκείνο ακριβώς το χρονικό σημείο, διαμορφώνοντας το 75-70.

Εντούτοις, ο ασταμάτητος Χεζόνια δεν κατέθετε τα όπλα, φτάνοντας στα 10/12 δίποντα!

Το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού, με το σκορ στο 81-79 στα 48”.

Ο Λάιτι ευστόχησε σε ζευγάρι βολών, ο Αϊζάια Κάνααν αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Λορέντσο Μπράουν σε άλλο ένα.

Τότε έριξε λευκή πετσέτα η Ούνικς, καθώς ο Τζόουνς ευστόχησε σε βολές στα 14”, διαμορφώνοντας το 85-79, προτού ο συγκινητικός Χεζόνια των 27 πόντων ευστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82.