Ντόρσεϊ τρίποντο

Ένας καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο Ολυμπιακός (8-4) πέρασε άνετα με 93-72 από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (8-4), στη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο κατάμεστο “Mediolanum Forum”, στο οποίο σημειώθηκε sold out, ο Ολυμπιακός είχε 12/16 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο (18/33 συνολικά) και προηγήθηκε με 45-60, κάνοντας ρεκόρ πόντων στην ιστορία του για πρώτο ημίχρονο αγώνα του στη EuroLeague!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μισό και ξέσπασε στο Μιλάνο μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των “ερυθρολεύκων” στη φετινή διοργάνωση, αφού είχαν προηγηθεί οι ήττες από Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ, Ζενίτ και Εφές.

Τρίτη σερί ήττα για την Αρμάνι που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον τραυματία Μήτογλου και έπεσε στο 8-4, έχοντας πλέον το ίδιο ρεκόρ με τον Ολυμπιακό.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανένας και πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λαρεντζάκης (18π.), Ντόρσεϊ (14π.) και Βεζένκοφ (12π.).

Από την Αρμάνι προσπάθησαν επιθετικά οι Σιλντς (26π.) και Ντατόμε (12π.).

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με 4/4 τρίποντα και προηγήθηκε με 4-13, αναγκάζοντας τον Μεσίνα να ζητήσει τάιμ άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 14 πόντων (8-22 στο 6′), όμως η Αρμάνι αντέδρασε επιθετικά με τον Σιλντς και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-30.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε τον αγώνα με 7/8 τρίποντα και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 7/10, με τον Ντόρσεϊ να έχει 12 πόντους με 4/5 από τα 6.75μ.!

Η ιταλική ομάδα συνέχισε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε 33-33 στο 12′, επιστρέφοντας πολύ γρήγορα από ένα -14.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 0-12 και πήρε ξανά διψήφια διαφορά (33-45 στο 16′). Το παιχνίδι θύμιζε αγώνα… NBA και οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στα αποδυτήρια με τη μέγιστη διαφορά +15 (45-60), έχοντας φτάσει τα 12/16 τρίποντα!!!

Ρεκόρ πόντων στη EuroLeague για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο αποτελούν οι 60 πόντοι που πέτυχε!

Η Αρμάνι ξεκίνησε με ένα 5-0 το τρίτο δεκάλεπτο (50-60), με τον Ολυμπιακό να κολλάει επιθετικά και να μένει χωρίς πόντο για 4:20 λεπτά.

Πέντε σερί πόντοι του ΜακΚίσικ οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη μέγιστη διαφορά των 17 πόντων (53-70 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-72.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (58-77) και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο πρώτο του διπλό στη φετινή EuroLeague, με το εντυπωσιακό 72-93!

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93