Χάουαρντ

Το καλάθι της χρονιάς έβαλε ο Γουίλιαμ Χάουαρντ, ο οποίος σκόραρε από το κέντρο σε “νεκρό” χρόνο και έγραψε το ΜονακόΒιλερμπάν 84-85!

Ο περιφερειακός της Βιλερμπάν λίγο έλειψε να χάσει την μπάλα, όμως διατήρησε την κατοχή της, σούταρε από το… σπίτι του, ευστόχησε και πήγε την ομάδα του στο 7-5, αφήνοντας τη Μονακό στο 5-7.

Οι διαιτητές εξέτασαν για αρκετή ώρα το σουτ στο Instant Replay, ώσπου αποφάσισαν ότι έπρεπε να μετρήσει και, άρα, να γραφτεί στην ιστορία.

Αν μη τι άλλο, το γεγονός ότι προκλήθηκε ντόρος, επειδή η αναμέτρηση διεξήχθη ταυτόχρονα με εκείνη της εθνικής Γαλλίας κόντρα στο Μαυροβούνιο, πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Να σημειωθεί ότι πέραν της ήττας, οι γηπεδούχοι έχασαν και τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος γύρισε τον αστράγαλό του (σ.σ. πάτησε πάνω σε πόδι αντιπάλου) στα 17,8” πριν από τη λήξη.

Το ματς ήταν τρομερό και συναρπαστικό, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 48-40 στο, κακό για τον Τζέιμς με 0/5 σουτ, πρώτο ημίχρονο.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, πάντως, βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος και συνέβαλε τα μέγιστα για να επέλθει η ισορροπία στο ματς.

Το παιχνίδι βρέθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ώσπου ο Γουίλ Τόμας σκόραρε για το +1 (83-82) της Μονακό στα 17.8” για το τέλος.

Το λάθος του Τζέιμς Γκιστ στην επόμενη φάση και οι 1/2 βολές του Πάρις Λι (84-82) στα 2.9” έδειχναν να γέρνουν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά… ας όψεται ο Χάουαρντ.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Χάουαρντ έβαλε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα και μάζεψε 10 ριμπάουντ, βγάζοντας 33 στο Ranking!

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο σημείωσε 7 πόντους (3/3δ., 1/1β.) και πήρε 4 ριμπάουντ σε 13:15 λεπτά, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ προσέθεσε 13 πόντους με 5/6 δίποντα.

Στον αντίποδα, ο Πάρις Λι των 20 πόντων και ο Μάικ Τζέιμς των 18 προσπάθησαν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-48, 62-62, 84-85