Ένα ημίχρονο καλού μπάσκετ δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε την Τρίτη στην Ιταλία με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο στη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Δίχως νίκη, σε εννέα εκτός έδρας αγώνες, φέτος στη διοργάνωση, η ελληνική ομάδα έμεινε στο 4-11 ρεκόρ, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο το βελτίωσε στο 10-5.

Οι Ιταλοί νίκησαν με επιμέρους σκορ 42-25 στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας άποντο τον Παναθηναϊκό στο πρώτο πεντάλεπτο, όπου ξέφυγαν με 16 πόντους διαφοράς.

Η ομάδα του Πρίφτη, που στερήθηκε τον Νεμάνια Νέντοβιτς, δεν απείλησε ξανά, έκανε πολλά λάθη, ήταν άστοχη και πήρε ελάχιστα από τους ψηλούς της.

Μόνο ο Μέικον (14π.) είχε διψήφιο αριθμό πόντων για τον Παναθηναϊκό, ο Παπαπέτρου είχε 2/8 σουτ κι ο Παπαγιάννης πήρε μόνο 4 προσπάθειες.

Ντέβον Χολ (19π.), Κάιλ Χάινς (14π.) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (6 π., αλλά 9 ασίστ) ήταν κορυφαίοι των νικητών.

Με πολύ καλές επιλογές και προσήλωση στην άμυνα, οι “πράσινοι” πάτησαν καλά στο παρκέ του Mediolanum Forum, σούταραν καλά και με 4/6 τρίποντα, πήραν προβάδισμα με 19-15, με εννέα πόντους του Ντάριλ Μέικον.

Η Αρμάνι με την άμυνά της δεν άφησε ελεύθερο σουτ στη β’ περίοδο, όμως η ελληνική ομάδα έμεινε μέσα στο ματς με υπομονή και αναζήτηση της καλύτερης δυνατής λύσης στην επίθεση.

Κράτησε δε τους Ιταλούς μακριά από το περιφερειακό σκορ (2/9 τρίποντα στα 20 λεπτά) κι έχασε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (33-29) από 4/4 βολές των Μέλι-Σιλντς.

Οι υποσχέσεις που άφησε στο 20άλεπτο ο Παναθηναϊκός, έμειναν στα… αποδυτήρια στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Μεσίνα έκανε 12-0 (και 16-0 με το 4-0 του ημιχρόνου) για να φύγει 45-29 πριν ο Μέικον σκοράρει για πρώτη φορά από τη γραμμή των βολών με 5:13 για τα 30′ κι ο Πέρι βάλει το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά από 5,5 λεπτά.

www.allstarbasket.grΣτα πρώτα 5,5 λεπτά του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Πρίφτη έκανε 5 λάθη (τελείωσε με 7 το δεκάλεπτο!) κι είχε 0/4 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα γρήγορο 8-0 (45-37) όμως η Αρμάνι απάντησε με το ίδιο νόμισμα από τον χαρισματικό Κάιλ Χάινς που πέτυχε 5 συνεχόμενους από τους 10 πόντους του στην τρίτη περίοδο στο 53-37.

Στην τρίτη περίοδο άρχισε να αφυπνίζεται ο Ντέβον Χολ, των γηπεδούχων που είχε μόλις δύο πόντους στο ημίχρονο.

Πέτυχε 5 στην τρίτη περίοδο κι ήταν ο απόλυτος κυρίαχριος στην τελευταία φτάνοντας στους 19 προσωπικούς πόντους με 4:55 για το τέλος, όταν έστειλε την ομάδα του στο +18, 69-51!

Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τον αυτοέλεγχό του, πέταξε στα σκουπίδια τα στοιχεία που τον κράτησαν  μέσα στο παιχνίδι κι ανταγωνιστικό, στο πρώτο μισό κι έπρεπε να κυνηγά στο σκορ.

Το Μιλάνο όμως είναι πιο ποιοτική ομάδα, με σπουδαίους παίκτες, πολύ πιο έμπειρους και δεν αγχώθηκε καθόλου μέχρι το τέλος.

Έφτασε έως το +21, 75-54, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, στη λήξη και τη 2η συνεχόμενη νίκη της.

Στο τέλος του αγώνα πήρε 1:29 συμμετοχής ο Νεοκλής Αβδάλας στη 2η σερί παρουσία του σε αγώνα της Euroleague.

Tην Πέμπτη, το Μιλάνο υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο Παναθηναϊκός, περιμένει στο ΟΑΚΑ την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

Παναθηναϊκός: Μια “οικογένεια” με Μήτογλου (pic & vid)

Παναθηναϊκός: Η “πράσινη” εξέδρα στο Μιλάνο (vid)