Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε ακόμα κι αν βρέθηκε στο -14 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, πήγε στην παράταση και πέτυχε την 4η σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα με  90-77 για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Νέα νίκη για τον ακατάβλητο Παναθηναϊκό, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αρμάνι με ήρωα τον Λι και συμπαραστάτη τον Μπέικον για το 90-77 στη 12η “στροφή” της διοργάνωσης.

Αντίθετα, η Αρμάνι του Έτορε Μεσίνα μετράει 8 σερί ήττες στη διοργάνωση και “βυθίστηκε” ακόμα περισσότερο στο 3-9.

Ο Ντούειν Μπέικον σε νέα βραδιά καριέρας στη διοργάνωση με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους “πράσινους”, ενώ ο Πάρις Λι είχε 22 πόντους (εκ τους οποίους τους 21 στο δεύτερο ημίχρονο (!)) και 5 ασίστ, δίνοντας λύσεις στις πιο κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης.

Μήτρου-Λονγκ και Λουβαβού-Καμπαρό είχαν από 16 και 15 πόντους ανίστοιχα. Στους 13π. σταμάτησε ο Μπράντον Ντέιβις.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Μετά από τρια νευρικά λεπτά αλλά εξαιρετικές άμυνες στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 3-4, με την Αρμάνι να δείχνει από νωρίς τα σημάδια της… κρίσης που περνάει. Είναι χαρακτηριστικό, πως στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι δυο ομάδες είχαν από 10 λάθη.

Ο Μήτρου-Λονγκ, που προηγούμενως πέρασε στον πάγκο από το 1ο κι όλας λεπτό μετά το τζάμπολ σε μία στιγμή έντασης με τον Μεσίνα, βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους Ιταλούς φτάνοντας τη διαφορά στο +9 (11-20, 9′).  Τελικά, το σύνολο του Ράντονιτς ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-22.

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων και η αστοχία των γηπεδούχων τους κράτησε για 2′ χωρίς σουτ εντός παιδιάς στη δεύτερη περίοδο. Το “νεκρό” διάστημα του Παναθηναϊκού δεν είχε… τελειωμό, καθώς με ένα σερί 4-9 η Αρμάνι εκτίναξε τη διαφορά στο 17-31 5΄πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το ΟΑΚΑ να δίνει τον ρυθμό και τους Μπέικον, Γουίλιαμς να πρωταγωνιστούν το “τριφύλλι” γύρισε από το -14 στο -6, ωστόσο το φάουλ του Καλαϊτζάκη στον Μπάρον έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια στο 33-42.

Στην επιστροφή, παρότι οι “πράσινοι” έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και σκόραραν τέσσερις σερί πόντους (37-42), τα δυο σερί τρίποντα του Λουβαβού-Καμπαρό έφεραν και πάλι σε πλεονεκτική θέση την Αρμάνι (37-50, 24′).

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωση του, υποπέφτοντας σε λάθη σε άμυνα κι επίθεση, ενώ είδε τον Λευτέρη Μποχωρίδη να τραυματίζεται στον αστράγαλο και να αποχωρεί υποβασταζόμενος για τον πάγκο στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων έφερε ξανά το σύνολο του Ράντονιτς στο -5, όμως το μπάζερ μπίτερ του Χάινς διαμόρφωσε το 52-59 στο 30′.

To τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε… ροντέο στο ΟΑΚΑ, αφού οι “πράσινοι” δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση αναπνοής (63-64, 35′).

Ένα τρίποντο του Ντέιβις και 2/4 χαμένες βολές του Παναθηναϊκού, έστειλαν στα σκουπίδια την ευκαιρία των γηπεδούχων να προσπέράσουν, την ώρα που η Αρμάνι ξέφυγε ξανά με +7 65-72 τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν ένα μεγάλο σουτ και το βρήκε από τα χέρια του Ντουέιν Μπέικον (70-72). Η δεύτερη απόπειρα από τα χέρια του ίδιου δε βρήκε στόχο, όμως 8,4″ για το φινάλε η συνεργασία Λι-Παπαγιάννη έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ΟΑΚΑ (72-72) με το ματς να οδηγείται στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι “πράσινοι” βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη 78-75 1:30′ για το φινάλε. Η αρχική απόφαση του διαιτητή Πέρεθ για φάουλ του Πονίτκα, η οποία θα τον έστελνε στον πάγκο με 5 φάουλ και θα έδινε βολές στους Ιταλούς, άλλαξε και το “τριφύλλι” με ήρως τον Λι και συμπαραστάτη τον Μπέικον, πήρε την 4η σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα με 90-77!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 κ.α., 90-77 παρ.

Η gallery της αναμέτρησης:

Παναθηναϊκός: Στο νοσοκομείο με ίωση ο Γουόλτερς, οριστικά χωρίς Γκριγκόνις και με Αρμάνι

Ντέγιαν Ράντονιτς: Η αντίδραση της Αρμάνι μετά από επτά σερί ήττες

Μεσίνα: “Παίζει με ενέργεια στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός”

Πονίτκα: Το πιο δύσκολο έως τώρα παιχνίδι μας με Αρμάνι!

Ντίνος Μήτογλου: Απολογήθηκε στη FIBA, σύντομα η απόφαση

Ντέρικ Γουίλιαμς: “Ο Παναθηναϊκός είναι πάθος”!