Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 84-68 τη Βαλένθια την Πέμπτη για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague, στο Ισραήλ για να φτάσει στο 6-6 το ρεκόρ της.

Σε μια ασυνήθιστη συνθήκη, η Μακάμπι είχε όπλο την άμυνά της, κι όχι μόνο επειδή κράτησε στους 27 πόντους τη Βαλένθια (5-7) στο πρώτο μέρος, αλλά επειδή περιόρισε στο δεύτερο ημίχρονο τη δράση των Ντούμπλιεβιτς-Κλαβέρ που είχαν τους 15 από αυτούς στο πρώτο 20άλεπτο.

Παράλληλα με +8 επιθετικά ριμπάουντ και -13 λάθη, είχε 21 παραπάνω επιθέσεις για να “καθαρίσει” τους Ισπανούς και το πέτυχε!

Ο Λορένζο Μπράουν (15π., 6 ασ.), ήταν άστοχος στο πρώτο μισό, όμως στο δεύτερο, έδωσε την ώθηση στην ομάδα του να πατήσει το γκάζι και να φτάσει έως το +18, 76-58 με 5:21 για το τέλος.

Ο Νταρούν Χίλιαρντ (11π.) και ο Μπόνζι Κόλσον (10π.) ακολούθησαν τον συμπατριώτη τους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κι ήταν το “μαξιλαράκι” ασφαλείας στην επίθεση.

Ο Τσάμπι Λόπεζ Αροστέγκι (15π.) ήταν ο μόνος παίκτης της Βαλένθια που στάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο για τη Βαλένθια που έκανε 21 λάθη, έναντι μόλις 8 των γηπεδούχων.

Πριν από τον αγώνα, ο νέος πρόεδρος της Euroleague, Ντέγιαν Μποντιρόγκα, απένειμε στον Νίκολα Βούιτσιτς το έπαθλο μετά την ανάδειξή του σε Euroleague Legend:

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 35-27, 58-50, 84-68