Ζαλγκίρις-Παρτιζάν

Τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Παρτιζάν Βελιγραδίου, αυτή τη φορά στη Λιθουανία επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 88-74, για την 23η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπιασε στο 12-11 τον αποψινό της αντίπαλο, ο οποίος γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα και υποχώρησε εκτός οκτάδας.

Παράλληλα, η Παρτιζάν ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Ζαλγκίρις και υπερισχύει στο σενάριο της ισοβαθμίας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα 2/2 βολές, ενώ πήρε και 4 ριμπάουντ) σε 26:42.

Ο Ματίας Λεσόρ τον υποστήριξε με 14 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Κέβιν Πάντερ προσέθεσε 14 πόντους-3 ασίστ, ο Ζακ ΛεΝτέι 11π.-10ρ., ο Ντάντε Έξουμ 11π. και ο Τζέιμς Νάναλι άλλους 10π.

Στον αντίποδα, ο Ίγκνας Μπραζντέικις έβαλε 17 πόντους και οι Λαουρίνας Μπιρούτις, Ρόλαντς Σμιτς είχαν από 10.

Αναφορικά με την έκβαση του αγώνα, η Παρτιζάν έφτασε μέχρι το +13 στην πρώτη περίοδο, φανερώνοντας ότι δεν έχει ταξιδέψει για… τουρισμό στο Κάουνας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +22, ενώ το α’ ημίχρονο έκλεισε στο +17, με τη Ζαλγκίρις να σημειώνει μόλις 30 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν 52-58, όμως, στην τελευταία παρτίδα η Παρτιζάν άρχισε με επιμέρους 7-21 και όλα τελείωσαν.

Να σημειωθεί ότι στο περιθώριο του αγώνα η Ζαλγκίρις τίμησε τον Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος είχε φορέσει τη φανέλα της τη σεζόν 2019-20.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 30-47, 54-61, 74-88