Με σοβαρότητα στην άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες την Παρασκευή, επικρατώντας στην Πόλη της Άλμπα Βερολίνου με 101-86.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και πιο πρόσφατη την εντός έδρας συντριβή από τον Ολυμπιακό, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε σημάδια ανασύνταξης κι όταν ξεπέρασε και το κακό της πρόσωπο στην άμυνα, στο Α’ μέρος, λύγισε τους Γερμανούς.

Στο 14-9 έφτασε η τουρκική ομάδα, στο 6-17 οι Γερμανοί, στην 5η συνεχόμενη ήττα τους, στην τελευταία θέση της κατάταξης της EuroLeague.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τη νοοτροπία του… “όσα βάλουμε κι όσα φάμε” κι από τις δύο ομάδες. Το μαρτυρά το σκορ, 57-47 για τη Φενέρμπαχτσε με τις δύο ομάδες να ‘χουν ψηλά ποσοστά, ειδικά στο ζωγραφιστό, με το ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος και επιθέσεις λίγων δευτερολέπτων.

Βέβαια την παράσταση έκλεψαν οι 19 ασίστ στα 20 εύστοχα καλάθια της Άλμπα, αν κι αμυντικά, δεν μπορούσε να κοντράρει τους ψηλούς της Φενέρμπαχτσε, ειδικά τον Τζόναθαν Μότλεϊ και να ανακόψει τη δράση του Γκούντουριτς.

Το πάθημα των 20 λεπτών έγινε μάθημα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο.

Άλλαξαν συμπεριφορά στην άμυνα, δεν άφησαν τη δημιουργία στους Μπλατ-Σίκμα-Τίμαν, που είχαν 6-4-4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο κι η διαφορά εκτινάχτηκε.

Νάιτζελ Χέιζ, Κάρσεν Έντουαρντς και η σταθερά, ο Μότλεϊ, ήταν οι βάσεις επιθετικά για να φτάσει η Φενέρμπαχτσε στο +20, 81-61 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η διαφορά έφτασε έως τους 23 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με τον νικητή πλέον, να έχει κριθεί. Η σχετική χαλάρωση των γηπεδούχων, έδωσε απλά τη δυνατότητα στην Άλμπα να μαζέψει την εις βάρος της κατάσταση και στη λήξη, να μειώσει στο τελικό 101-86.

Ο Νάιτζελ Χέιζ είχε 24 πόντους-11 ριμπάουντ για τους νικητές, άλλους 18 είχε ο Μότλεϊ, έως την τρίτη περίοδο, 13 ο Κάρσεν Έντουαρντς, 12 ο Μάρκο Γκούντουριτς, ενώ στους 10 έφτασε ο Νικ Καλάθης και 1 πέτυχε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Για την Άλμπα ο Νεοζηλανδός Γιάνι Γουέτζελ πέτυχε 13 πόντους, 12 ο Γιοβέλ Ζούσμαν, ενώ 11 πόντους – 8 ασίστ είχε ο Ταμίρ Μπλατ.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86