Αμβούργο-Προμηθέας

Μία πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να πλασαριστεί στην τετράδα του Β’ Ομίλου του EuroCup πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε 105-103 του Αμβούργου στη Γερμανία, έπειτα από ένα τρομερό ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ζευγάρωσε τα θετικά αποτελέσματα απέναντι σε εκείνη του Μπένκα Μπαρλόσκι, ανέβηκε στο 8-5 και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ ο αντίπαλος έπεσε στο 4-9.

Τζο Τόμασον (19π.), Αρνόλντας Κουλμπόκα (18π.), Ντάστιν Χογκ (17π. με 6/6δ., 5/6β.), Τρέβις Σίμπσον (16π. με 2/2δ., 4/8τρ.) και Νίκος Γκίκας (11π.-4ασ.), συνέβαλαν τα περισσότερα για τους νικητές.

Στον αντίποδα, ο Γιοέλι Τσάιλντς ήταν συγκινητικός (26π.-10ρ.), ο Άντονι Πολάιτ είχε 19 πόντους (4/4δ., 5/5β.), συν 5 ριμπάουντ και ο Λεν Σούρμαν έβαλε άλλους 14π. με 4/6 τρίποντα, ενώ οι Σεν Χάινριχς και Ζίγκα Σάμαρ βοήθησαν δημιουργικά με 8 ασίστ.

Ο Προμηθέας είχε 16 λιγότερες ασίστ (33-17), 6 λιγότερα κλεψίματα (9-3) και 5 περισσότερα λάθη (10-15), όμως, τα ποσοστά του ήταν τρομερά.

Με 24/29 δίποντα και 14/30 τρίποντα είχε πολλές πιθανότητες νίκης, ασχέτως αν οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 9 παραπάνω βολές (23/30 έναντι 15/21).

Και το Αμβούργο έκανε σπουδαία δουλειά έξω από τα 6,75μ. με 12/25, όμως, τα 22/34 δίποντα αποδείχθηκαν λίγα.

Το τρομερό της υπόθεσης είναι ότι η γερμανική ομάδα έβγαλε 130 αξιολόγηση και ο Προμηθέας μόλις 105!

Ψύχραιμος στο εκτελεστικό σκέλος αποδείχθηκε ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, καταγράφοντας 7/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ το “αγκάθι” του ήταν τα 5 λάθη.

Προηγήθηκε για πρώτη φορά λίγο πριν από το τέλος της περιόδου με τον Τόμασον, θέτοντας τις βάσεις για ένα γερό ξεκίνημα στη δεύτερη.

Με επιμέρους 3-13, ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 9 πόντων, προτού ο αμαρκάριστος Λούκας Μάισνερ μειώσει προσωρινά, χάρη σε προσπάθεια έξω από τα 6,75.

Η διαφορά έφτασε έως το +10, αλλά το Αμβούργο τη μάζεψε με επιμέρους 10-4 και το ημίχρονο έκλεισε στο +6 για την ομάδα του Χριστόπουλου.

Ο Προμηθέας κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, με μοναδικό “αγκάθι” τη σπουδαία παρουσία του Τσάιλντς.

Με το σκορ στο 62-69, τα αβίαστα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στο Αμβούργο να ισοφαρίσει (69-69), ωστόσο η ελληνική ομάδα άντεξε και επανήλθε σε θέση οδηγού για την τελευταία παρτίδα.

Από τη στιγμή που προηγήθηκε 97-89 με 04:40 στο ρολόι, ο Προμηθέας είχε σημαντικό αβαντάζ για τη νίκη, όμως, ακολούθησε επιμέρους 12-2 για τους γηπεδούχους!

Ένα πολύ μεγάλο τρίποντο του Νίκου Γκίκα (σε κακή επίθεση), ένα επιθετικό ριμπάουντ & κοντινό καλάθι του Χογκ στα 22,8” για το 103-104 και μία σπουδαία άμυνα του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς στον Σάμαρ, ο οποίος αστόχησε υπό πίεση, χάρισαν την τεράστια νίκη στον αχαϊκό σύλλογο.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105