Μίλς

Μεγάλο ματς έγινε στον όμιλο L της Ναντζίνγκ, εκεί όπου η αήττητη Αυστραλία (4-0) λύγισε δύσκολα με 82-76 στο τέλος τη σκληροτράχηλη Δομινικανή Δημοκρατία (2-2) και εξασφάλισε -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- την πρόκρισή της στα προημιτελικά, έχοντας ως κορυφαίους τους Πάτι Μιλς (19π., 9ασ.) και Κρις Γκούλντινγκ (15π.).

Στον άλλον αγώνα του ομίλου που διεξάγεται αργότερα το μεσημέρι (15:00, ΕΡΤ2) παίζουν Γαλλία (3-0)-Λιθουανία (2-1). Αν κερδίσουν οι τρικολόρ, θα εξασφαλίσουν και αυτοί (μαζί με τους Αυστραλούς) την πρόκρισή στους “8” και θα παλέψουν οι δύο τους τη Δευτέρα (9/9, 15:00) για την πρώτη θέση.

Ρεσιτάλ ομαδικότητας από τους παίκτες του Αντρέι Λεμάνις, οι οποίοι είχαν 30 εύστοχα σουτ εντός παιδιάς από 30 ασίστ!!!

Δείτε όμορφες φάσεις από τους Μιλς, Μπεινς και Ρόμπερτς:

Οι Boomers είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από τους μαχητικούς και δυναμικούς Δομινικανούς. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 9 πόντοι (20-11), όμως οι παίκτες του Νέστορ Γκαρσία μείωσαν σε 40-38 στο ημίχρονο και ισοφάρισαν σε 46-46 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου!

Αυστραλία-Δομινικανή Δημοκρατία

Σε εκείνο το σημείο… μίλησε η κλάση του Πάτι Μίλς, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους ξεκόλλησε τα “καγκουρό” (57-48), ενώ στο 34′ δημιουργήθηκε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (71-60).

Οι σκληροτράχηλοι Δομινικανοί μείωσαν ξανά σε 75-69 (37′), όμως κάπου εκεί τελείωσε η… βενζίνη στο ντεπόζιτό τους και έχασαν το καθαρό μυαλό τους στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 82-76.