Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Γερμανία πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Αυστραλία με 85-82 και “κλείδωσε” ουσιαστικά την 1η θέση του 5ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ήταν το ντέρμπι του Group E, που έγινε στο νησί Οκινάουα της Ιαπωνίας, ανάμεσα στο Νο2 των FIBA Rankings (Γερμανία) και το Νο6 (Αυστραλία), υπό το βλέμμα του θρυλικού Ντιρκ Νοβίτσκι.

Χωρίς τον τραυματία Φραντς Βάγκνερ, που γύρισε τον αστράγαλό του στην πρεμιέρα κόντρα στην Ιαπωνία, η Γερμανία έφτασε στη νίκη χάρη στους τρομερούς Ντένις Σρέντερ (30π., 8ασ.) και Μάοντο Λο (20π.).

Τα highlights του MVP Σρέντερ:

Οι Boomers των 9 NBAers βασίστηκαν στους Πάτι Μιλς (21π., 5ρ., 6ασ.) και Τζος Γκίντι (17π.), αλλά δεν ήταν ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό.

Η Γερμανία ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 8-0 μετά από 02:39 αγώνα και με 16-5 στο 5ο λεπτό, όμως ο Πάτι Μιλς μείωσε σε 16-13, πετυχαίνοντας και τους 13 πόντους των Boomers στα πρώτα 7 λεπτά!

Μάλιστα, η Αυστραλία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (23-22 στο 9′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-24.

Ίδιο σκηνικό και στο 2ο δεκάλεπτο, με τη Γερμανία να ξεφεύγει με 8 πόντους (41-33) και την Αυστραλία να φέρνει άμεσα σε ισορροπία τον αγώνα (39-41).

Ο Ντένις Σρέντερ έφτασε τους 18 πόντους και η Γερμανία προηγήθηκε με 49-44 στο ημίχρονο.

Η Αυστραλία ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 66-62, κάνοντας ένα επιμέρους 22-13.

Με ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και πρωταγωνιστή τον Μάοντο Λο, η Γερμανία ξέφυγε με 72-66, όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος (81-81 στο 39′).

Στο τελευταίο λεπτό, ο τρομερός Σρέντερ έκανε το 83-81 φτάνοντας τους 30 πόντους, ο Γκίντι έβαλε 1/2 βολές και μείωσε 82-83, ο Σρέντερ έκανε λάθος, ο Μιλς τον μιμήθηκε, ο Λο έκανε το 85-82 και η Γερμανία πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Αυστραλία: 25-24, 44-49, 66-62, 82-85.