Ο Αντρές Φέλιζ

“Αγκαλιά” με την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκεται η Δομινικανή Δημοκρατία που με εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε με 87-82 την Ιταλία στη 2η αγωνιστική, ζευγαρώνοντας τις νίκες της.

Μετά από  τη νίκη επί των Φιλιππίνων στην πρεμιέρα, η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία έδωσε ένα ρεσιτάλ απέναντι στην Ιταλία, μολονότι στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά, αφού προηγήθηκε 77-60 και 83-67 πριν μειώσουν στο τέλος οι Ιταλοί, περιορίζοντας απλά τη διαφορά της ήττας τους.

Βασικός πρωταγωνιστής του ρεσιτάλ των Δομινικανών, ήταν ο 26χρονος γκαρντ της Μπανταλόνα, Αντρές Φελίζ, ύψους 1,83 που είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ. “Βομβάρδισε” το καλάθι των Ιταλών με 7/10 τρίποντα για να γυρίσει η ομάδα του από το κακό της ξεκίνημα και το -12 (12-0 στα πρώτα 7:17 αγώνα!) και παρά το αρχικό πρόβλημα του Καρλ Άντονι Τάουνς στο σκορ (0/5 σουτ στην αρχή), οι Δομινικανοί πήραν “μπροστά”.

Ο Τάουνς άρχισε να μοιράζει ασίστ όσο τον “ντούμπλαρε” η ιταλική άμυνα και στην τρίτη περίοδο πήρε και “το όπλο” του για να δώσει σκορ μέσα από τη ρακέτα. Το επιμέρους σκορ για τους νικητές ήταν 31-17 σε αυτό το δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν 69-56.

Η Ιταλία έχασε τον προπονητή της Τζιανμάρκο Ποτσέκο με 2η τεχνική ποινή με 2:20 πριν τελειώσει το ημίχρονο (με 39-38 για την Ιταλία).

Σε αντίθεση με το περυσινό παιχνίδι απέναντι στη Σερβία όταν είχε αποβληθεί για να νικήσει η ομάδα του, οι Ιταλοί έβγαλαν νευρικότητα, δεν απάντησαν στους Δομινικανούς ενώ ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6,75μ. (7/29, έναντι 16/39)

Η διαφορά έφτασε έως τους 17 πόντους, 77-60 και λίγο αργότερα στο 83-67 με το τρίποντο του Τάουνς και 2:20 για τη λήξη.

Οι Ιταλοί έκαναν την επέλπιδα προσπάθεια, κυρίως με τον Σπίσου, οι Δομινικανοί έκαναν λάθη, τρόμαξαν στο τέλος, αλλά κράτησαν τη νίκη που τους φέρει φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου.

Σημαντική για τους νικητές η πολύπλευρη προσφορά του Μοντέρο, με 19 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Ο Τάουνς τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 11ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Πρώτοι σκόρερ των Ιταλών ήταν οι Σπίσου (17π.) Φοντέκιο (13π.), Ρίτσι (12), Πολονάρα (10).

Εκ των διαιτητών του αγώνα ήταν ο Έλληνας Γιώργος Πουρσανίδης.