Η Μπούργκος “βομβάρδισε” την ΑΕΚ από τα 6.75μ. και κατέκτησε το Basketball Champions League του 2020, κερδίζοντας τον τελικό του Final-8 στο ΟΑΚΑ με 85-74!

Το μοναδικό ευρωπαϊκό τρόπαιο του 2020, απονεμήθηκε σε μια ομάδα με ελάχιστα χρόνια ιστορίας, τουλάχιστον στο ψηλότερο επίπεδο, μια “πρωτάρα” που το καλοκαίρι ενισχύθηκε σημαντικά κι ήταν δίχως αμφιβολία η καλύτερη ομάδα του Final-8.

Η ΑΕΚ πάλεψε, δεν έβγαλε καλό πρόσωπο, δεν σταμάτησε τον καταιγισμό τριπόντων των Ισπανών, ωστόσο δεν πρέπει να θεωρηθεί αποτυχία η μη κατάκτηση του τίτλου.

Έπαιξε έναν ακόμα τελικό, βρίσκεται σταθερά σε τροχιά τίτλων και διακρίσεων τα τελευταία χρόνια κι απλά πλήρωσε μια κακή μέρα, τόσο στον άμυνα όσο και την επίθεσή της.

Η Μπούργκος έδωσε ρεσιτάλ έξω από τα 6.75μ. (17/35 συνολικά, 14/23 από τη Β’ περίοδο κι έπειτα) μολονότι το ξεκίνημά της στον αγώνα ήταν απογοητευτικό!

Άρχισε με 1/10 σουτ, είχε 3/12 τρίποντα στο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-14, αλλά μετά όλα άλλαξαν!

Ο Θαντ Μακ Φάντεν και ο Ομάρ Κουκ πέτυχαν μαζί 7/9 τρίποντα για την ισπανική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Η Μπούργκος, όχι απλώς επέστρεψε στο ματς, αλλά αφού προηγήθηκε 35-33 ξέφυγε και με 13 πόντους στο ημίχρονο, 49-36!

Οι Ισπανοί είχαν βρει τον τρόπο, χτυπούσαν ταχύτατα την ελληνική άμυνα, με καλό passing game και συνήθως, πιάνοντας ανέτοιμη την άμυνα της ΑΕΚ.

Παράλληλα έλεγχαν το ριμπάουντ και με την ΑΕΚ πολύ άστοχη, ήταν πολύ σημαντικό το ότι δεν της επέτρεψαν να βρει δεύτερες επιθέσεις.

Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο (68-48) πριν κλείσει με 68-49 το δεκάλεπτο. Κι οι Ισπανοί το βιολί τους: 5/7 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο, που σημαίνει ότι είχαν 12/16 στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο που έκαναν τη μεγάλη διαφορά!

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου έφτασαν και στη μεγαλύτερη τιμή της, τη διαφορά, +21 (73-52) έχοντας τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η ΑΕΚ ασφαλώς δεν τα παράτησε μείωσε στους 12 δύο φορές, 75-63, 80-68, όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και χάθηκαν επιθέσεις που θα μπορούσαν να αποφέρουν επιπλέον μείωση της διαφοράς.

Η ουσία είναι ότι η Μπούργκος ήταν η καλύτερη ομάδα του Final-8 και δίκαια κατέκτησε το τρόπαιο, το πρώτο στην ιστορία της!

Η ΑΕΚ έφτασε πάλι μέχρι τον τελικό, αλλά αυτή τη φορά δεν χαμογέλασε όπως το 2020!

Η ουσία όμως είναι ότι τα τελευταία χρόνια βρίσκεται διαρκώς εκεί, διεκδικεί τίτλους, παίρνει κάποιους, άλλους τους χάνει, αλλά πλέον έχει επιστρέψει για τα καλά στην ελίτ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74.

BCL: Στο ΟΑΚΑ Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο (pics)

BCL: Τα photo clicks από τον τελικό ΑΕΚ-Μπούργκος (gallery)