Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη στη Μόσχα επί της Χίμκι με 95-93, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, με τον Τζέιμς Γκιστ να κάνει μία εμφάνιση που θύμισε τον Αμερικανό στα χρόνια του στον Παναθηναϊκό.

Μετά από την απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στην Αρμάνι στο Μιλάνο, η Μπάγερν Μονάχου ήθελε να βγάλει αντίδραση απέναντι στη Χίμκι.

Σε μία αναμέτρηση πολύ κλειστή, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, με την Μπάγερν αρχικά να παίρνει μία διαφορά 11 πόντων (15-26) στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά τη Χίμκι να απαντά άμεσα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο στο 44-44, με τον Σβεντ να έχει 16 πόντους με 12/12 βολές.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σκληρή μάχη για το ποια θα είναι αυτή που θα πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα. Αυτό τελικά δεν έγινε, με την Χίμκι, ωστόσο, να καταφέρνει να παίρνει μία βραχεία κεφαλή με 75-73, στη λήξη της περιόδου.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Τζέιμς Γκιστ (19 π., 8 ριμπ.) και ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ (23 π., 8 ριμπ.), κάνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους, κατάφεραν να οδηγήσουν την Μπάγερν στην τελική επικράτηση (93-95), παρά το γεγονός ότι ο Αλεξέι Σβεντ (32 π., 11 ασ.) προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κατακτήσει -σχεδόν- μόνος του, το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον, η Χίμκι μάλλον θα πρέπει να αποδεχθεί τη… μοίρα της, καθώς αυτή ήταν η 13η σερί ήττα της ρωσικής ομάδας, υποχωρώντας στο 2-20, ενώ από την άλλη η Μπάγερν ανέβηκε στο 13-9 και σιγά σιγά φαίνεται να κλειδώνει τη θέση της στα playoff της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 44-44, 75-73, 93-95