Στη Λετονία τελείωσε για την περίοδο 2020/21 η ευρωπαϊκή περιπέτεια για το Περιστέρι, το βράδυ της Τρίτης (26/01) έπειτα από την ήττα του με 60-57 από τη Ρίγα στο Basketball Champions League .

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πέταξε “στα σκουπίδια” ένα ημίχρονο, επέστρεψε από το -18 για να ισοφαρίσει 57-57 με τον ηρωικό Μπουρούση στο τέλος αλλά το τρίποντο του Ζόρικς με 1,2 δεύτερα για το τέλος του στέρησε την ευκαιρία της πρόκρισης!

Διότι εάν δεν ευστοχούσε ο Λετονός, με το 57-57 οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στην 5άλεπτη παράταση όπου η ελληνική ομάδα θα διεκδικούσε με αξιώσει το +4 που ήθελε, για να καλύψει το -3 από την εντός έδρας ήττα της από τη Ρίγα (81-84) και να είναι εκείνη που θα περνούσε στους “16”.

Αλλά ας όψεται το κάκιστο πρώτο μισό, όπου το Περιστέρι έχανε με 51-10 στο δεκάλεπτο, από 13 πόντους του άλλοτε παίκτη του Λαυρίου, Κάιλ Άλμαν (τελείωσε όμως με 17) και 31-13 μετά από 14 λεπτά αγώνα!

Σιγά-σιγά όμως, η κατάσταση άρχισε να αλλάζει κυρίως μέσω της άμυνας.

Δίχως τρεις παίκτες, λόγω αλλαγών στο ρόστερ και του τραυματία Μάντζαρη, το Περιστέρι στηρίχτηκε κυρίως στην άμυνα και μπροστά, ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης (19π., 3 ασίστ, 3 ριμπ., 1 κλέψιμο) που… με τόνους εμπειρίας, το γύρισε σχεδόν μόνος του.

Το Περιστέρι δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο, μείωσε 48-43 κι έφτασε σε απόσταση βολής, 50-48, με 6:50 για το τέλος!

Οι Λετονοί έφυγαν με 57-52, όμως ένα τρίποντο του Καράμπελα (8π., 4 ασ.)και το καλάθι του Μπουρούση έφεραν στα ίσια τον αγώνα 57-57 στα 5 δεύτερα!

Οι Λετονοί πήραν τάιμ άουτ, έκαναν επαναφορά από μπροστά κι ο Ζόρικς (10π.) με απίθανο τρίποντο μπροστά στον Πέτεγουεϊ (11π.) έγραψε το τελικό 60-57 και τον αποκλεισμό του Περιστερίου από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.