Χωρίς νίκη σε πέντε αναμετρήσεις για την EuroLeague γυναικών, έμεινε ο Ολυμπιακός με τη Βίρτους Μπολόνια να φεύγει από το ΣΕΦ με το πολύτιμο “διπλό” με 63-79.

Η Βίρτους Μπολόνια πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού με 63-79 και ανέβηκε στο 2-3, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει ακόμη να “σπάσει το ρόδι” με 0-5.

Πρώτη της σκόρερ είναι η Σιτσίλια Ζανταλασίνι με 14,5 πόντους ανά αγώνα και 17,3 αξιολόγηση, ενώ η Γαλλίδα Ιλιάνα Ριπέρ, προσφέρει σε μέσο όρο 10,8 πόντους-9 ριμπάουντ κι είναι δεύτερη σε αξιολόγηση με με 16,5 μονάδες ανά αγώνα.

Για τις νικήτριες ξεχώρισαν οι Σεγιέν Πάρκερ (18π.),  Κίτια Λάκσα(18π.) και η Ζανταλασίνι (11π. και 10 ριμπάουντ).

Αντίθετα, από τις παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς οι Μέγκαν Γκούσταφσον και Άννα Σταμολάμπρου ήταν εκείνες που “πάλεψαν” για την ανατροπή με 21 πόντους έκαστη. Στους 13π. σταμάτησε η Άινα Αγιούσο.

O αγώνας:

Οι Ιταλίδες κρατούσαν το πάνω χέρι στο ξεκίνημα χάρη στην ευστοχία της Λάκσα, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν άργησε να απαντήσει, για να βρεθεί ξανά μπροστά με την Αγιούσο πρωταγωνίστρια (11-10).

Με τη Σταμολάμπρου να συνεχίζει την καλή δουλειά για τις “ερυθρόλευκες” οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 26-22 στο 10′.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκαν οι παίκτριες του Ζίμπαρτς, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +10 (36-26). Η Πάρκερ ασκούσε το αντίπαλο δέος για τη Βίρτους και με ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην απόσταση ενός καλαθιού 42-40.

Η κατάρρευση του Ολυμπιακού ήρθε στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, αφού με επιμέρους σκορ 10-21 οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 52-61 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Πειραιά έπρεπε να παλέψει μέχρι τελικής πτώσης για την ανατροπή, ωστόσο κάτι τέτοιο δε συνέβη, έχοντας χάσει τη συγκέντρωσή της και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Οι “ερυθρόλευκες” σκόραραν μόλις 11 πόντους έναντι 18 των φιλοξενούμενων και γνώρισαν την πέμπτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην EuroLeague Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79.