Ο Προμηθέας Πάτρας αρχίζει να δένει σιγά-σιγά όλα τα νέα κομμάτια του κι η παράστασή του απέναντι στη Ναντέρ την Τετάρτη (21/10) ήταν χορταστική, αφού επικράτησε με 88-72.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του στον όμιλο του EuroCup και δεύτερη συνεχόμενη.

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μισό και με σεμινάριο συνεργασιών, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε μέχρι το +20 (86-66) πριν νικήσει τελικά με 16 πόντους, μια ομάδα που στο πρώτο μέρος, έβγαλε επιθετικό ταλέντο.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν 46-44, με τον Άλφα Καμπά να έχει 18 πόντους με 8/9 σουτ, 2/2 βολές και τον Κορντινιέ με 14 πόντους!

Όλα αυτά άλλαξαν στο δεύτερο μισό, αμφότεροι πέτυχαν από δύο μόλις πόντους στο  β’ 20άλεπτο κι ο Προμηθέας “πάτησε το γκάζι”.

Ο  Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 14 από τους 21 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα και ο Ίαν Μίλερ 15 από τους 19!

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης μοίρασε 11 ασίστ, κι όλος ο Προμηθέας είχε 28 τελικές πάσες για έξι μόλις λάθη! 19-11 ήταν η αναλογία της ομάδας του Πασκάλ Ντοναντιέ.

Πολύ θετική παρουσία είχε ο Ραντίτσεβιτς με 7 πόντους και 7 ασίστ (είχε από το ημίχρονο 7π.-5ασ.), 11 πόντους πέτυχε ο Αγκμπελέζε και 9 ο Τζέιμς, όσους κι ο Φαγιέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72