Ο Κέντρικ Ρέι πέτυχε 7 από τους 10 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ και υπέγραψε την κατάκτηση του 5ου Κυπέλλου στην ιστορία της, με 61-57 επί του Προμηθέα Πάτρας στον Τελικό της Κυριακής (16/02) στα Δύο Αοράκια Ηρακλείου!

Στην Ελλάδα δεν έχουμε τα… μεγαλεία του Copa del Rey της Ισπανίας, όμως είχαμε έναν Ρέι να κρίνει τον Κυπελλούχο του 2020!

Ο Αμερικανός πέτυχε 14 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως 7 από τους 10 τελευταίους όταν ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε σε 51-51 με 2:52 για το φινάλε!

Μαζί με τον Νίκο Ζήση, ήταν οι άτυποι MVP ενός σκληρού τελικού, με πολύ μεγάλη αστοχία και από τις δύο πλευρές, αλλά συγκλονιστικό φινάλε!

Ο Προμηθέας Πάτρας έχασε 12 από τις 25 βολές που εκτέλεσε, είχε μόλις 6/27 τρίποντα, αλλά με ηγέτη τον Κασελάκη επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, πήγε στο 51-51, είχε τρίποντο μετά το 57-60 από τον Ρέι, αλλά ο Κασελάκης το έχασε, ενώ είχε 11 από τους 17 πόντους του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο!

Ως συνήθως σε τέτοιου είδους αγώνες, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο καθώς τα ματς που κρίνουν τίτλους, πάνε σε χαμηλά σκορ.

Ελάχιστα ελεύθερα σουτ, τρομερή πίεση στην άμυνα, πάθος από όλους τους παίκτες σε όλα τα σημεία του γηπέδου.

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε τον πρώτο λόγο στην Α’ περίοδο, επειδή έλεγχε τα ριμπάουντ.

Ο Μαυροκεφαλίδης πήρε επτά στο δεκάλεπτο (και 9 στο ημίχρονο), όπου ο Προμηθέας προηγήθηκε με 12-6 μετά από επτά λεπτά αγώνα.

Η άμυνα της ΑΕΚ, όμως, τον κράτησε χαμηλά και το δεκάλεπτο έληξε 13-12. Μάλιστα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπέρασε στη β’ περίοδο, όταν μετά από τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη που έκανε το 16-14 στο 10:52, απάντησε με 10-0 σερί για το δικό της προβάδισμα με 24-16 με 5:40 για την ανάπαυλα!

Ήταν προφανές ότι η ΑΕΚ έπαιρνε πιο πολλά, όσο έψαχνε πιο βαθιά στον πάγκο της για λύσεις, σε αντίθεση με τον Προμηθέα.

Για παράδειγμα ο Χάρης Γιαννόπουλος που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Βασίλης Τολιόπουλος που ακολούθησε τον συμπαίκτη του όταν η ΑΕΚ έκανε το σερί με 8 πόντους από τους δύο συγκεκριμένους.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά απάντησε με ένα προσωπικό 5-0 σερί του Λάνγκστον Χολ που μείωσε 26-29, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου με τον Γιόνας Ματσιούλις να είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους!

Ο απολογισμός των δύο ομάδων: 9/34 σουτ ο Προμηθέας, 12/26 η ΑΕΚ, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει 4 επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ κι άλλα τόσα, λιγότερα λάθη, γεγονός που την κρατούσε κοντά στο σκορ.

Δεν άλλαξε κάτι στην τρίτη περίοδο, αν κι η ΑΕΚ έδειξε ικανότητα να κρατήσει το προβάδισμα και να δοκιμάσει να ξεφύγει. Δεν ξεπέρασε ποτέ τη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, των πρώτων 30 λεπτών, που ήταν οι οκτώ πόντοι, έφτασε πάλι στο 43-35 με Ρέι, Σλότερ και Γκραντ να έρχονται να προσφέρουν σημαντική βοήθεια, όμως ένα απίθανο τρίποντο του Λίποβι σε λήξη χρόνου, μείωσε τη διαφορά στο 38-43 του τρίτου δεκαλέπτου.

Εάν ο Προμηθέας δεν είχε “πετάξει” τέσσερις από τις έξι βολές του στην τρίτη περίοδο, σε ένα τόσο σκληρό και κλειστό ματς, ίσως να είχε περισσότερες ελπίδες ανάκαμψης σε αυτό το διάστημα.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε 11 από τους 19 πόντους του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο, ο Μαυροκεφαλίδης αν και άστοχος από τη γραμμή των βολών (6/12) έφτασε το σκορ στο 51-51 αλλά η συνέχεια ανήκει στον Ρέι. Μεγάλο τρίποντο για το 54-51, καλάθι για το 56-53 στα 93 δεύτερα για τη λήξη, και οι δυο πιο καθοριστικές βολές στα 9 δευτερόλεπτα για το 60-57!

Ο Κασελάκης έχασε το τρίποντο της… ισοπαλίας και με 1/2 βολές, ο Χα΄ρης Γιαννόπουλος σφράγισε το 5ο Κύπελλο στην ιστορία της ΑΕΚ!

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61