Η Λιθουανία νίκησε την Πέμπτη για δεύτερη φορά τη Φινλανδία σε φιλικό αγώνα, με επιβλητική εμφάνιση και σκορ 87-52, με πρωταγωνιστές τους “πύργους” της, Γιόνας Βαλαντσιούνας, Ντομάντας Σαμπόνις.

Ο μεν Βαλαντσιούνας είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 17:10 συμμετοχής, ο δε Σαμπόνις 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 18:23.

Ο Μάριους Γκριγκόνις, πέτυχε 2 πόντους, ενώ μετά το φιλικό παιχνίδι, ο Κάζις Μακσβίτις, προπονητής της Λιθουανίας, έκοψε από την ομάδα τον Λαουρίνας Μπιρούτις.

Με τη Φινλανδία δεν έχει παίξει ακόμα ο Λάουρι Μάρκανεν.

Στον πρώτο τους αγώνα, οι Λιθουανοί είχαν νικήσει με 76-61 τους Φινλανδούς, αλλά στον δεύτερο ήταν καταιγιστικοί.

Προηγήθηκαν 29-9 στο δεκάλεπτο, 51-24 στο ημίχρονο κι η διαφορά έφτασε έως τους 44 πόντους, 81-37 πριν μειώσουν στους 35 οι Φινλανδοί στο τέλος.