allstarbasket.gr
Βενιαμίν Αμπόσι, Λευτέρης Λιοτόπουλος, Νεοκλής Αβδάλας

Με αρκετές φιλοδοξίες ρίχνεται απόψε η Εθνική Παίδων στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στα Σκόπια, αντιμετωπίζοντας στην πρεμιέρα την κάτοχο του τίτλου Ισπανία, στις 22:00.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έδωσε πολύ καλά δείγματα στην προετοιμασία της, όπου νίκησε δύο φορές την ισχυρή Τουρκία και μοιράστηκε -εκτός έδρας- τις νίκες με την Ισπανία, ενώ συνολικά έκανε επτά νίκες σε οκτώ φιλικά παιχνίδια.

Στον όμιλο της Εθνικής μας βρίσκονται επίσης οι διοργανωτές (Βόρεια Μακεδονία) και το Μαυροβούνιο, που θεωρούνται υποδεέστερες ομάδες από Ισπανία και Ελλάδα.

Η Ελλάδα έχει να κερδίσει μετάλλιο σε επίπεδο Παίδων από το 2013 (χάλκινο), ενώ από τότε, η Ισπανία έχει τρία χρυσά, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο.

Είναι άλλωστε η χώρα με τις περισσότερες επιτυχίες στα πρωταθλήματα της FIBA στις μικρές ηλικίες, ενώ μόνο φέτος, έχει ήδη δύο χρυσά σε νέους άνδρες (U20) και έφηβους (U18) κι ένα ασημένιο στο Παγκόσμιο U17.

Η σύνθεση της Εθνικής Παίδων στο ευρωπαϊκό:

ΟνοματεπώνυμοΗμ. Γέν.ΎψοςΟμάδα
Ανδρέας Πατρίκης13.11.20061.98ΔΕΚΑ
Γιάννης Κομνιανίδης02.08.20061.83Ηρακλής
Επαμεινώνδας Επαμεινώνδας13.03.20061.93ΧΑΝΘ
Ελευθέριος Χαβουτσάς21.02.20062.02Περιστέρι
Στέφανος Σπάρταλης27.07.20062.04ΒΑΟΛ Χίου
Φίλιππος Τσαχτσίρας05.02.20062.04Άρης
Αναστάσιος Ροζακέας26.02.20062.00ΕΦΑΟΖ
Λευτέρης Λιοτόπουλος02.08.20061.92ΔΕΚΑ
Νίκος Σοϊλεμετζίδης13.01.20061.90Προμηθέας Π.
Βενιαμίν Αμπόσι15.01.20061.94Ολυμπιακός
Στέλιος Ιωάννης Μαραγκουδάκης01.02.20061.82Περιστέρι
Νεοκλής Αβδάλας04.02.20062.01Παναθηναϊκός

 

Προπονητής: Βαγγέλης Ζιάγκος

Β. Προπονητή: Δημήτρης Βαρβούνης, Θοδωρής Σιαρές

Γυμναστής: Θανάσης Αλεξανδράκης

Γιατρός: Γιώργος Νομικός

Φυσικοθεραπευτής: Τάσος Παπαγιαννίδης

Αρχηγός Αποστολής: Λάμπρος Τάκης

 

Το πρόγραμμα της Ελλάδας στην Α’ Φάση

12.08 22:00 Ελλάδα-Ισπανία

13.08 19:45 Βόρεια Μακεδονία-Ελλάδα

14.08 15:15 Μαυροβούνιο-Ελλάδα

O όμιλος της Ελλάδας είναι ο Δ’.

Στη φάση των “16” ο όμιλός μας “διασταυρώνεται” με τον Γ’ όμιλο (Δ1-Γ4, Δ2-Γ3, Γ2-Δ3, Γ1-Δ4) στον οποίο μετέχουν η Τουρκία, η Ιταλία, η Πολωνία και η Λετονία.

Στη φάση των “16” προκρίνονται όλες οι ομάδες.

 

Οι άλλοι όμιλοι:

Α: Γαλλία, Λιθουανία, Ισραήλ, Ολλανδία

Β: Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Δανία

 

Το σημερινό πρόγραμμα: 

15:15 Ισραήλ-Ολλανδία

15:15 Λετονία-Πολωνία

17:30 Λιθουανία-Γαλλία

17:30 Ιταλία-Τουρκία

19:45 Σλοβενία-Δανία

19:45 Β.Μακεδονία-Μαυροβούνιο

22:00 Σερβία Κροατία

22:00 Ελλάδα-Ισπανία

*Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν σε live streaming από το κανάλι YouTube της FIBA (youtube.com/fiba)

Δείτε τον αγώνα Ελλάδα-Ισπανία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Παίδων, στο παρακάτω video:

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Λιοτόπουλος: Να παίζουμε όλοι για την ομάδα

Εθνική Παίδων: Οι τρεις άξονες του Ζιάγκου για το Ευρωπαϊκό

Εθνική Παίδων: Στα Σκόπια για το Ευρωπαϊκό U16

Η φωτογράφιση της Εθνικής Παίδων πριν από το Ευρωπαϊκό U16 (pics)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.