Την πρώτη του ήττα μετά από ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων γνώρισε ο Παναθηναϊκός (13-9) την Παρασκευή (31/01) στη Βαλένθια (11-11) με 94-87 στην 22η αγωνιστική της Euroleague.

Τα επιθετικά ριμπάουντ της Βαλένθια στο φινάλε, μετά από χαμένες της βολές της έδωσαν τη νίκη και τη στέρησαν από τον Παναθηναϊκό που με τη σειρά του έχασε καθοριστικές βολές στο φινάλε.

Ο αγώνας βέβαια δεν χάθηκε μόνο εκεί, αφού ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα μόνο στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα, η Βαλένθια σκόραρε εύκολα, από παντού κι ανέδειξε πάλι το αμυντικό ζήτημα της ελληνικής ομάδας που δέχεται τα πιο πολλά τρίποντα στη Euroleague κι έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα στους εκτός έδρας αγώνες.

Άλλωστε πριν από αυτόν τον αγώνα, τον ένατο εκτός έδρας, ο Παναθηναϊκός έχει κάνει μόνο μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας, στο Καλίνιγκραντ επί της ΤΣΣΚΑ και οι άλλες τρεις νίκες του ήταν επί της 15ης Ζαλγκίρις, της 17ης Ζενίτ και της 18ης Μπάγερν.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Με πολλή διάθεση για γρήγορο παιχνίδι, γρήγορες επιθέσεις άρχισαν και οι δύο ομάδες στη Φοντέτα, της Βαλένθια. Η Βαλένθια χτύπησε περισσότερο στη ρακέτα, όπου όσο περνούσε η ώρα αντιλαμβανόταν ότι μπορεί να πάρει πολλά περισσότερα.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού έμοιαζε παθητική κι όσο δυνάμωναν τα drive των Ισπανών, τόσο κέρδιζαν και περισσότερα πράγματα. Ο Ντούμπλιεβιτς ζεστάθηκε από νωρίς σε ένα κακό νέο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο.

allstarbasket.grΚι αν στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας έμοιαζε να έχει μια σχετική ισορροπία (27-25) στη δεύτερη ήρθαν τα λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση να δώσουν ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Διότι δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο η αμυντική στάση του Παναθηναϊκού και μια σχετική αφέλεια στην επίθεση, έχασε μπάλες, επιθέσεις και τη διαφορά.

Αν και είχε απουσίες, του Λόιντ, του Τόμπι και εκτάκτως, του Βαν Ρόσομ που αποχώρησε στο δίλεπτο τραυματίας, η Βαλένθια δεν κουράστηκε ποτέ από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Ξέφυγε με 13 πόντους, 42-29 στο 14:35 κι ευτυχώς για την ελληνική ομάδα που πήρε το παιχνίδι πάνω του ο Ταϊρίς Ράις.

Πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους του Παναθηναϊκού και μαζί με τον Καλάθη (12 και 9 πόντους αντίστοιχα έως αυτό το σημείο του ματς) ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά σε 46-39 κι ολοκλήρωσε 9-9 σερί για να φτάσει σε απόσταση τριπόντου, 46-43.

Με το γνώριμο παιχνίδι των διεισδύσεων η Βαλένθια πρόλαβε να φτάσει πάλι σε διψήφια διαφορά, 55-45 στο ημίχρονο εκθέτοντας διαρκώς την άμυνα των “πράσινων”.

Η Βαλένθια τελείωσε το ματς με όλα κι όλα 4 φάουλ (!).

allstarbasket.grΉταν προφανές ότι… κάποιος θα ‘βαζε τις φωνές στα αποδυτήρια για την άμυνα. Φάνηκε από την αγωνιστική συμπεριφορά που είχαν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο στην τρίτη περίοδο. Πίεσαν πολύ στην μπάλα, δεν φοβήθηκαν να βάλουν τα χέρια τους κι έκοψαν κάπως το ρυθμό των γηπεδούχων. Τους ανάγκασαν μάλιστα σε 5 λάθη σε 7 λεπτά, ενώ είχαν όλα κι όλα 2 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Έτσι ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 65-62 με 3:18 για τα 30:00.

Ο Λαμπεϊρί με τον Κολόμ απάντησαν στο κομβικό αυτό σημείο με δύο σερί τρίποντα, για να προστατέψουν το προβάδισμά τους (71-62).

Το καταπληκτικό ποσοστό της Βαλένθια στο τρίποντο έμοιαζε με το επόμενο άλυτο πρόβλημα αφού είχαν φτάσει στα 13/23 σε 29,5 λεπτά, (και τελείωσε με 14/29) όταν ο Κολόμ και ο Ντόρνεκαμπ έκαναν το 78-64 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 80-64, τη μεγαλύτερη διαφορά, στο θεωρητικά, καλύτερο αμυντικό δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού!!!

Μια στο κρύο και μια στη ζέστη, στην τελευταία περίοδο τα πρώτα τέσσερα λεπτά ήταν… καυτά για τον Παναθηναϊκό. Κράτησε άποντη την Βαλένθια και με τους Καλάθη και Ράις κατά πρώτο λόγο, και τον Ντεσόν Τόμας κατά δεύτερο, έφτασε στους 3 τη διαφορά με 13-0, 80-77, με 5:31 για τη λήξη στους 2, πάλι με τον Τόμας 82-80 με 3:56 και ισοφάρισε 82-82 με τον Νικ Καλάθη στα 3:18!

Εκεί άρχισε το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό όμως να πετάει πολύτιμες βολές στα σκουπίδια, τη στιγμή που η Βαλένθια πήρε καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ μετά από δικές της άστοχες. Έτσι έφτασε στη νίκη με 94-87 την 11η φετινή της, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά από το +11 του πρώτου αγώνα, για παν ενδεχόμενο.

Ο Καλάθης έκανε double double με πόντους (22π.0 και ριμπάουντ (10), ο Ράις πέτυχε 21 πόντους, ο Παπαγιάννης είχε 10 ριμπάουντ, κι ο Ντεσόν Τόμας πέτυχε 10 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Αξιόλογες επιδόσεις, αλλά δίχως καλή ομαδική άμυνα, ο Παναθηναϊκός δεν τις καρπώνεται.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87

Παναθηναϊκός: Το ζέσταμα στη Βαλένθια (vids)

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία